Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

פרסומים

 

הפרסומים החדשים של המרכז לשנת2016/2017

 

הערים בערים המעורבות היבטים פוליטיים השוואתיים 

ספרו של סלים בריק הדן בנושא ערים מעורבות בישראל. ערים מעורבות מהוות שדה מחקר חשוב בישראל בהיותן המקום בו מתקיים מפגש יום יומי בין אוכלוסייה ערבית ליהודית.  ערים עלו יכולות להוות מודל חיקוי, המקדם יחסים פוליטיים,תפקודיים וניהוליים בין מגוון האוכלוסיות בישראל. בנוסף, בערים אלו  המפגש לא רק מתקיים, אלא גם מתחזק. מגורים ותפקודים שונים במרחב העיר גורמים לאינטרקציה משותפת להתרחש. חיבור זה מתמקד בפוליטיקה של הערים המעורבות, והאתגרים תמורות ומגמות  העומדות בפני ערים אלו

המרחב הציבורי וחזות היישובים הערביים בישראל; הסרת חסמים ומימוש אתגרי הפיתוח

ספרו של פרופ' ראסם ח'מאיסי בשיתוף עוזרי המחקר אדר' עבד יאסין, רקפת רוזנטל, אדר' אסלאם דעיס ותמאם ח'מאיסי. הספר עוסק במרחב הציבורי ביישוב הערבי   וחזותו, בעת בה היישובים הערביים בישראל עוברים תהליך עיור מואץ, והחסמים העומדים בפני פיתוח המרחב הציבורי וחזותם של היישובים הערבים אשר מייצרים את החוסר הקיים במרחבים ציבוריים ביישובים אלה. מחקר זה שהוביל המרכז היהודי ערבי בוצע ע"י המרכז לתכנון ולימודים בשיתוף פעולה עם קרן פרידריך אברט.

לקריאת המחקר- לחצו כאן

 

אזרחות על תנאי: על אזרחות, שוויון וחקיקה פוגענית

ספר מאגד אסופת מחקרים שונים בנושא משפט, חברה וחינוך. הוא מציג את המגמות והתהליכים המתרחשים במציאות. מסוף 2012 ולאורך 2013 פעלה במכון ון ליר בירושלים קבוצת דיון ומחקר בין תחומית בשיתוף עם המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטת חיפה ודיראסאת מרכז ערבי למשפט ומדיניות. הקבוצה שמה לה למטרה לבחון תהליכים ולנתחם מבחינה משפטית, חברתית ותרבותית, תוך השוואה למקרי חקר דומים בעולם. פעילות הקבוצה כללה כנסים ואירועים ציבוריים ברחבי הארץ הקבוצה היולחלק ממחקריה ועתה מחקרים אלה מקובצים בספר זה. כל פעילויות הקבוצה היו

 

 הפרסומים של המרכז במהלך שנת 2015/2016

 

אלימות ופשיעה בחברה הערבית בישראל- "קונספרציה ממסדית או פשיעה תרבותית"?- ספרו של ד"ר נואהד עלי, הדן אודות תופעת האלימות בחברה  הערבית מנקודת  מבט של הציבור הערבי ומנקודת המבט של הציבור היהודי, ובנוסף לכך בספר ישנו מיפוי,ניתוח והצעת פתרונות לסוגיית האלימות.

 

לקריאת המחקר- לחצו כאן              לקריאת המחקר בשפה הערבית- לחצו כאן

 

בין ערך חברתי לנדל"ני: משק המגורים בקרב האזרחים הערבים בישראל- מחקרו של פרופ' ראסם ח'מאיסי בשיתוף עוזרי מחקר: דר" סעיד סלימאן, רקפת רוזנטל ותמאם ח'מאיסי, אודות התמורות והמגמות במשק המגורים בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל. הספר ממפה את המצב הקיים כיום במשק הדיור של המגזר הערבי, ומציע מדיניות וכלים לפיתוח פתרונות והסרת מחסומים שעומדים בפני משק זה.

לקריאת המחקר- לחצו כאן

 

לא שוברים את הכלים: מדד יחסי ערבים- יהודים בישראל 2013- ספרו של סמי סמוחה אודות יחסי ערבים- יהודים בישראל בשנת 2013 ממצאי המחקר עליו מבוסס הספר מעידים על עמדות הציבור היהודי והערבי. מדד 2013 הוא חלק מפרויקט מקיף שבמסגרתו נערכים מדי שנה בשנה מאז 2003 שני סקרים: סקר המתבסס על 700 ראיונות פנים אל פנים עם אזרחים ערבים בוגרים ( בכללם דרוזים ובדואים) וסקר המתבסס על 700 ראיונות טלפוניים עם יהודים בוגרים (בכללם עולים, חברי קיבוצים, מושבים ומתנחלים) מדד זה הוא הכלי המדעי היחיד בישראל הבודק מדי שנה בשנה באותה שיטה את עמדות הערבים ויהודים אלה כלפי אלה וכלפי המדינה ומודד מגמות שינוי לאורך זמן.

 

אל כרמל- לימודים וספרות ערבית- הספר מכיל מאמרים מהספרות הערבית אשר מפרשים את מציאות חייהם של הערבים ובוחנים אותם דרך יצירות ספרותיות, באסופה זו המאמרים עוסקים בקונספט ה"חלום" בספרות ובשירה ערבית. עורך הראשי של כרך 36 הוא אברהים טאהא.

 

מיתוג העיר עכו כמרחב משותף- חיבורם של פרופ' אלי אברהם וד"ר ערן כתר המציג תכנית אסטרטגית למיתוג חצי האי עכו כמרחב משותף ליהודים וערבים, כחלק ממותג העל העירוני של "תרבויות הים התיכון". אחד המאפיינים העירוניים אשר יכול לשמש כחוזקה הוא הרכב וסוג האכלוסייה בעיר. העבר והווה של עכו כמרחב משותף לתרבויות שונות ודתות מהווים הזדמנות גדולה למינוף ומיתוג העיר.

 

מחקר לבדיקת המדיניות הממשלתית כלפי האוכלוסייה הערבית במסגרת עבודת הרשויות המקומיות בחברה הערבית: דוח סופי- מחקר זה מיפה את החסמים המרכזיים העומדים בפני פיתוח חברתי וכלכלי של השלטון המקומי הערבי. צוות החוקים שערך את המחקר כלל את פרופ' איתי סנד, פרופ' יששכר רוזן- צבי, פרופ' ראסם ח'מאיסי ורו"ח זיאד אבו חבלה.

הפרסומים של המרכז במהלך שנת 2014/2015

 

  

השפעת עמותות וקבוצות של נשים ערביות ויהודיות על מהלכים שונים של חיים משותפים בתוך העיר עכו-מחקר שנערך ע"י ד"ר ג'נאן פראג' פלאח מהמכללה הערבית האקדמית לחינוך וראש מחלקת מגדר. המחקר בדק את תפקיד של עמותות וקבוצות נשים ביחסים בין שני העמים בחיי היומיום ובבניית עתיד משותף (עכו כמקרה מבחן). עכו היא אחת  הערים המעורבות בישראל, האוכלוסייה היהודית חיה ליד האוכלוסייה הערבית בה. יש הפרדה בין האוכלוסיות ברוב השכונות וישנה שכונה אחת שהינה מעורבת, יחד עם זאת ברוב הבניינים – רבי הקומות גרים משפחות יהודיות וערביות.

 

חוברת פרסומים של מלגת אוטו ורנר- חוברת שכוללת את מחקרי ותקצירי המלגאיות ורנר אוטו, המרכז היהודי ערבי מפרסם את מאמרים אלו בניסיון לעודד נשים ערביות באקדמיה לפרסם מאמרים אקדמאיים. אפשר למצוא שם נושאי מחקר כמו " אסטרטגיית התיקון העצמי העברי הדבור" "הגורמים הקשורים להיענות לטיפול עצמי במחלת הסוכרת ואיזון סוכר בקרב

קשישים במגזר הערבי"

שותפות בין קהילות- שיתוף מוניציפאלי, אורבאני כלכלי, באקה אלג'רביה – מועצה אזורית מנשה. החוברת היא בעצם דו"ח מסכם שבוחן איך שיתוף פעולה בין שתי הרשויות יכולות להעצים ולהטיב עם שתי הרשויות, כלכלית, חברתית ולהעלות את רמת החיים באזור. כהכנה  לשותפות מובנית ובת קיימא נערך מחקר יישומי שמטרתו היה למפות חסמים והזדמנויות בפני הקהילות. מהמחקר הסיקו המלצות לפעולה והחוברת מכילה את תוואי המחקר, תוצאותיו והמלצותיו.

לחיות יחד בקמפוס מגוון מבחינה תרבותית דו"ח מחקר הערכה של אחמד בדראן שעשה סדנאות לפיתוח מודעות בין תרבותיות וחקר כיצד חיים יחד בקמפוס מגוון מבחינה תרבותית. הוקמו סדנאות בין תרבותיות שהיו מעין קורסים רק בלי הערכות בסופם ונבדק כיצד סדנא משותפת של יהודים וערבים מגשרת ביניהם ומשפיעה על ההבנה והתפיסה של האחר. מחקר זה אפשר מחקר המשך שיתקיים בשנתיים הבאות וימפה את היחסים בין היהודים לערבים באוניברסיטת חיפה.

קבלת החלטות מקומיות: שיתוף תושבים במרחב המוניציפאלי- משנת 2012- 2014 נערך מחקר יישומי בנושא שיתוף תושבים בקבלת החלטות בעיריית עכו. המחקר בוצע במסגרת מחקר כולל של המרכז היהודי ערבי שכותרתו " עכו כמרחב משותף" אשר נועד לקדם ולחזק את הקשר בין היהודים לערבים בעיר. מטרות המחקר היו לשפוך אור על מודל המחקר שהינו השפעתה של ההשתתפות בתהליכי קבלת החלטות מקומיות על תפיסת התושבים, לשפר את תהליכי השיוף עצמם ברשות המקומית, לשפר את איכות החיים של התושבים בעיקר סביב מרקם החיים המשותף ליהודים וערבים. המחקר נערך ע"י ד"ר איתי בארי ומנצור סעד.