Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

כנסים של המרכז

 

קונצרט מוזיקאלי בכיכובה של אינאס מסאלחה

ב -10 באפריל ארגן המרכז היהודי-ערבי קונצרט מוסיקלי בבניין המרכזי באוניברסיטת חיפה, בכיכובה של זמרת האופרה הבינלאומית- אינאס מסאלחה. במסגרת "אמנות ויצירה בחלל משותף" ובהקדשה למלגאיות הורנר אוטו, הערב היה מלא מוסיקה קלאסית שהשרתה אווירה ייחודית על כל באי הקונצרט.

האירוע העניק למלגאיות ורנר אוטו הזדמנות להיפגש ולחבר, ויותר מזה, הוא סיפק מקום מפגש ליהודים ולערבים כאחד וחשף שכבה תרבותית חדשה, שבה אחד יכול להכיר את האחר.

עם אנסמבל של מוסיקאים וכלי נגינה שונים, את הערב ליוו שירי תקווה ואהבה בערבית, עברית ואיטלקית. רפרטואר המוסיקה כלל רומנטיקה ושירים דתיים כמו; אני שחור על ידי מארק לברי, מאוהב על ידי קול פורטר, אני רוצה לרקוד מגברתי הנאווה, והו מרים על ידי פיירוז. אירוע זה נתן הצצה לתערובת של תרבויות בשילוב והעניק חוויה מיוחדת לכל מי שבא ליהנות מחווית המוזיקה.

 

 

"חסמים והזדמנויות בתחום התעסוקה בחברה הערבית "

כנס ויריד תעסוקה שני

ביום שלישי ה12.3.2019 המרכז היהודי ערבי בשיתוף קרן אברט ערכו כנס ויריד תעסוקה שמטרתו העיקרית הייתה לגשר בין הפערים הקיימים בחברה ולסייע לסטודנטים מהאוכלוסייה הערבית למצוא עבודה. כנס זה היה הכנס השני במספרווהוא התקיים באולם הכט של אוניברסיטת חיפה.

את דברי הפתיחה של האירוע נשאו פרופ' עדיטל בן ארי, ראש המרכז היהודי ערבי וגב' יהודית סטלמך מקרן פרידריך אברט. השתיים דיברו על חשיבות היום ופעילות זאת ומשמעותה לסטודנטים באוניברסיטת חיפה. מנחה האירוע היה העיתונאי ואיש התקשורת הנכבד מר זוהיר בהלול.

הפאנל הראשון של הכנס נקרא : "מה מסייע ומה מעכב מציאת תעסוקה בחברה הערבית" בתוכו דיברו מר עימאד תלחמי יו"ר באבקום, מר אשרף ג'בור, מנכ"ל תכנית רואד, ד"ר מחמוד יזבק מהחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם וראש תכנית הנגשת ההשכלה הגבוהה לבני מיעוטים ועו"ד מרים כבהא, נציבה ארצית- נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה. כל אלה נתנו טיפים ועצות לגבי השתלבות בשוק התעסוקה והציעו השקפות חדשות ושונות בקשר לשוק העבודה הדינמי.

הפאנל השני של הכנס כלל סיפורי הצלחה מהכנס הראשון שנערך, והצגה והכרה של המעסיקים המשתתפים בירידומציעים משרות לכלל הסטודנטים מהאוכלוסייה הערבית באוניברסיטה. הכנס נחתם עם הופעה קומית וייחודית של הסטנדאפיסט איימן נחאס.

בכנס וביריד השתתפו 116 סטודנטים ממגוון החוגים והפקולטות באוניברסיטה, כמו גם, מעסיקים מהשורה הראשונה כגון: טבע ,צ'ק פוינט, לשכת עורכי הדין והאגף למשאבי אנוש באוניברסיטת חיפה, כל אלה הציעו יותר מ60 משרות לסטודנטים הערבים באוניברסיטת חיפה.

 

 

 

שער לאקדמיה וגשר לתעסוקה הולמת

יום עיון בלעדי לתלמידי י"ב מהאוכלוסייה הערבית שנועד לחשוף את הצעירים לעולם האקדמי, על כל הפקולטות, חוגים ותכניות לימוד ולהציג בפניהם אפשרויות לעתיד הקרב ובא. האירוע התקיים ביום שלישי ה27.11.2019 בבית הסטודנט באוניברסיטת חיפה ואפשר לתלמידים הצצה לאלטרנטיבות הקיימות בפניהם לאחר סיום התיכון. את דברי הפתיחה נשאו; פרופ' עדיטל בן ארי, ראש המרכז היהודי ערבי, ומר אשרף ג'בור, מנכ"ל תכנית רואד שעמדו על חשיבות היום ושיתוף הפעולה לטווח הארוך.

פרופ' מונא מארון , ראש חוג סגול לנוירוביולוגיה, יו"ר ועדת ההיגוי של הנגשת ההשכלה הגבוהה לחברה הערבית וחברת ות"ת הייתה הדוברת הראשונה בכנס, בהרצאתה "בוחרים נכון כדי להצליח נכון" גוללה פרופ' מארון את סיפור חייה ודרכה האקדמית והציגה את כל המכשולים וההצלחות אותם חוותה במרוצת השנים.

פרופ' מחמוד יזבק, מהחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם וראש תכנית הנגשת האקדמיה לסטודנטים ערבים, היה הנואם השני. פרופ' יזבק דיבר על ההיסטוריה, הזהות והעתיד של החברה.ההרצאה השלישית בכנס הייתה של גב' ריהאם כיוף- שחדים, אחראית ארצית להשמת אקדמאיים/ות במגזר הציבורי ורכזת תכנית מנטורינג בתעסוקה, אלפנאר. גב' ריהאם כיוף- שחדים עמדה על חשיבות החשיפה והידע והשתלבות במגזר הציבורי, היא הציגה את יתרונות מגזר זה, כיצד ניתן להשתלב אליו, ומדוע יש לשקול הצטרפות בעתיד.

האירוע נחתם עם פאנל סטודנטים רחב. בפאנל השתתפו יזיד גנאים, דוקטורנט בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, איבראהים ג'ובראן, דוקטורנט בחוג למדעי המחשב, בשיר סבאח, סטודנט שנה א' מהחוג לפסיכולוגיה ומנחת הכנס והפאנל ד"ר הדיל עונאללה-סעד, אחראית מיזם תעסוקה לבוגרים ערבים במרכז היהודי ערבי.

כל דובר סיפר על עצמו ועל דרכו האישית במשעולי האקדמיה ושוחח עם הסטודנטים באופן אישי בחלק של Q&Aבו התלמידים הפנו לכל פאנליסיט שאלות ותהיות. האירוע הדגיש את חשיבותה של ההשכלה הגבוהה לצמצום פערים קיימים בחברה ויצירת מציאות שוויונית יותר.

 

web

 

" חסמים והזדמנויות בתחום התעסוקה בחברה הערבית"

כנס ויריד תעסוקה 

ביום רביעי ה- 20.6.2018 התקיים כנס ויריד תעסוקה ייחודי בשם " חסמים והזדמנויות בתחום התעסוקה בחברה הערבית ". האירוע נערך ביוזמת המרכז היהודי ערבי ובשיתוף קרן פרידריך אברט והינו צעד ראשון ומשמעותי במימוש החזון של המרכז היהודי ערבי. בדברי הפתיחה של האירוע אמרה ראש המרכז היהודי ערבי, פרופ' בן ארי, "כי שמירת הרצף בין לימודים אקדמיים ומציאת תעסוקה הולמת לבוגרינו הערבים, תתרום לא רק לרווחת הבוגרים, אלא לחברה בכלל, לאוכלוסיות הערבית והיהודית החיות בישראל. סוגיית התעסוקה של אקדמאים ערבים משמעותית במיוחד באוניברסיטת חיפה, שכן, 41% מבוגרינו בתואר ראשון הינם ערבים. כיון שכך, הכנס היום, והיריד שיתקיים בצמוד אליו הם בעלי צביון פרקטי לחלוטין: הם מכוונים לקראת סיוע במציאת מקומות עבודה רלוונטיים, משמעותיים ומכבדים. בעבודת זיהוי וגיוס מאומצת, הצלחנו ליצור מאגר של כ60 משרות, שמוצעות היום כאן ביריד לבוגרינו הערבים. כשאני מדברת על החזון הזה כמתווה, אני למעשה אומרת שהכנס והיריד היום הם לא אירוע חד פעמי, אלא רק הסנונית הראשונה בנושא. " במרכז היהודי ערבי שוקדים על פיתוח מתווה מקיף שיבטיח את הרצף התעסוקתי לאורך שנות הלימודים האקדמיים, תוך קיום סדנאות לחיפוש עבודה ספציפיות לפקולטות השונות ובהתאם לתנאי השוק המשתנים..

אחרי דבריה עלו לבמה גב' יהודית סטלמך מקרן פרידריך אברט ופרופ' פייסל עזאזיה דיקן ביה"ס לרווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה ודיברו על חשיבות היום ומטרתו.

הפאנל של היום נקרא " מה מסייע ומה מעכב במציאת תעסוקה בחברה הערבית" וכלל דוברים שהם יזמים ומנכ"לים בסקטור ההיי טק. מר עימאד תלחמי, יו"ר באבקום דיבר על סודות ההצלחה ומה אמור להניע את האדם להצלחה. מר איציק פריד מנהל שותף של קרן תקווין דיבר על ההשקעות של יזמים ערבים בהייטק, מר דני גל מנכ"ל קו משווה דן בשאלה מרכזית ביותר לסטודנט: מה יותר חשוב? להשקיע בתואר או להשקיע בחיפוש עבודה.ד"ר יאסר חוגיראת מנכ"ל אלפנאר הסביר לגבי מרכז אלפנאר שפועל למען קידום תעסוקת ערבים בישראל, ד"ר אסמאא נ. גנאים ממרכז אינדיגיטל הרצתה בנושא פערים ורצון של תעסוקה ושאדי חדאד מנהל תיק לקוחות במיזם קולקטיב אימפקט דיבר על האחריות של הסטודנטים בנושא התעסוקה.

היום הסתיים עם יריד תעסוקה ראשון מסוגו שכלל  20 עמדות של מגייסים מארגונים וחברות שונים, כל ארגון / חברה ביריד הציע מידע ומספר תפקידים למועמדים ערבים ובכך האירוע סיפק לסטודנטים ולבוגרים הערבים הזדמנות ליצור קשר עם מעסיקים שונים. יום זה היה הצעד הראשון והמשמעותי במימוש חזון המרכז היהודי-ערבי.

FAIR1

 

הכנס הרביעי של מלגאיות האוטו ורנר בנושא

"אמנות ויצירה במרחב משותף"

ביום שני ה11 ליוני כחלק מתכנית האוטו ורנר, המרכז היהודי ערבי וביה"ס הספר לאמנויות באוניברסיטת חיפה ערכו כנס בנושא " אמנות ויצירה במרחב משותף". האירוע חשף את מלגאיות ה- WO לרעיון החשוב כי האמנות והיצירתיות יכולות לייצר גשרים בין קבוצות בעלי רקעים שונים, וזאת באמצעות דיאלוגים מכובדים. 

אירוע ייחודי זה הורכב מארבעה חלקים: החלק הראשון כלל קונצרט של התזמורת היהודית-ערבית שערך פרופ 'תייסיר אליאס. התזמורת ניגנה שירי תקווה ואהבה בשפה העברית, הערבית והאנגלית.בין השירים נכללו "החיים יפים" של ניקולאי פביואני, "|When you believe "ו "מוואשאח "למא בדא".אחרי ההופעה באי הכנס יצאו לסיור מודרך בתערוכת הגמר של תכנית התואר השני בחוג לאמנות עם פרופ' אורי קצנשטיין. התערוכה התקיימה בחלל המשכן לאמנויות ואפשרה לעוברים והשבים להיחשף ליצירות עצמאיות של הסטודנטים.

החלק השלישי של היום כלל את הרצאותיהן של חוקרות שפה ואמנות השייכות לתכנית הורנר אוטו של המרכז. ד"ר ראויה ברברה ממשרד החינוך, המזכירות הפדגוגית, מכללת אורנים (עם הרצאה בשם "האם פיוס בין השפות ישנה את הגורל (מקטוב)?") וד"ר חנן בשארה מהמכללה האקדמית לחינוך בישראל, חיפה (עם הרצאה בשם "כאשר יצירתיות ואמנות נפגשים").החוקרות דיברו על הדמיון בין השפה הערבית והשפה העברית והשוני במעמדם בחברה וחשפו את מחקריהן לכלל הקהל. בנוסף אליהן, גם מנחת הכנס הייתה מלגאית מהחוג לשפה וספרות אנגלית, ד"ר הנא סלמאן סליבה, אשר הציגה את כל קטעי הכנס וסיכמה.

האירוע נחתם עם מקבץ קטעים מהמחזה "אפגיניה באוליס" בבימויה של סלווה נקארה ובהנחיית ד"ר דורית ירושלמי. יום זה היווה הוכחה לכך שאמנות יכולה לשמש כגשר בין אוכלוסיות ופתח צוהר להבנה ויצירה של דיאלוג במרחב משותף.

LIST1

 

LIST3 

LIST4

 

LIST2

 

ערב תרבות ערבית עם אמל מורקוס

 

במסגרת פרויקט "אמנות ויצירה במרחב משותף" נערך ביום שני ה-19.3.2018 ערב תרבות ייחודי שכלל את הופעתה של אמל מורקוס. הערב החל עם דברי פתיחה של ראש המרכז היהודי ערבי- פרופ' עדיטל בן ארי שהציגה את החזון שלה לגבי פעילות המרכז. פרופ' בן ארי מבקשת לקדם מספר תמות מרכזיות שהיא מאמינה שיכולתן לתרום למארג היחסים בין יהודים לערבים בקמפוס, כאשר הראשונה בהן היא אמנות ויצירה במרחב המשותף. באירוע השתתפו סטודנטים יהודים וערבים וסגל אקדמי ומנהלי. ערב זה ייצג את הרעיון שאמנות ויצירה יכולות לשמש כגשר המסייע להידברות בין קבוצות בעלי רקע שונה תרבותית, לאומית, דתית ואתנית וובכך לפתוח ערוץ לדיאלוג משותף.

 

 

internet

 

ערב מחווה משותפת לשירת מחמוד דרויש

 

ב 18.3.2018, בקיבוץ עין החורש התקיים ערב מיוחד להוקרת שירתו של המשורר מחמוד דרוויש. האירוע נערך בחסות המרכז היהודי-ערבי באוניברסיטת חיפה, עמותת מחמוד דרויש בכפר יאסיף ובשיתוף פרופ' עדיטל בן ארי, פרופ' רפי וייכרט, מר עיסאם חורי ומר חיים שנהר. הערב כלל את השתתפותם של קהל יהודי וערבי, מעמק חפר, יישובי המשולש ושאר חלקי הארץ והופעות של אמנים יהודים וערבים אשר קראו שירה כמו אגי משעול, יהודה עמיחי ורוני סומק. והכיל מוסיקה ושירה בשתי השפות, ערבית ועברית .מטרתו של ערב זה הייתה לקרב תרבויות ושיתוף בין יהודים וערבים דרך מחווה לשירתו המוערכת של המשורר מחמוד דרויש ובאמצעות חשיפת המשותף לה ולשירה העברית.

 

 

פורום נוער בינלאומי 2018 -" קבלת השונה" תפיסות של הנוער ואחריותם

15.01.2018

אירוע שעסק בנושא של קבלת השונה וגיוון תרבותי, וכלל את השתתפותם של סטודנטים מסין. את נאום הפתיחה נשאה גב' צמרת זוהר, מנהלת בית הספר הבינלאומי באוניברסיטת חיפה אשר דנה בחשיבות של הגיוון והכרת תרבויות שונות. אחריה נאמה גב' לאורה לו, האחראית לקשרי סין באוניברסיטת הונג קונג שהציגה את המשלחות ודיברה על התרומה של ביקורם והחשיפה לרב התרבותיות בארץ.

הכנס החל עם הרצאתה של ראש המרכז היהודי – ערבי באוניברסיטת חיפה ,פרופ' עדיטל בן ארי. בן ארי הסבירה לסטודנטים את הגוון התרבותי של המדינה והציגה את תפקידו של המרכז וחשיבתו בפן התרבותי. המרכז היהודי ערבי מקדם יחסים טובים בין האוכלוסייה היהודית לערבית ושואף לייצר דיאלוג ושיתוף בין שני הצדדים וכדי להשיג זאת הוא פועל בכמה ספרות, מחקרית, חברתית ומרחבית. כמו כן, פרופ' בן ארי דיברה על חשיבותה של הסובלנות התרבותית בקמפוס ומחוצה לו. לאחר הרצאתה הציגה פרופ' בן ארי את סאוסן חיר סאלח , סטודנטית לתואר שלישי, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה, השייכת למגזר הערבי. סואסן סיפרה על חוויותיה ותחושותיה כסטודנטית באוניברסיטת חיפה וכיצד היא משתלבת כדרוזית באקדמיה הישראלית.

בחלק השני של הכנס, עלו לבמה סטודנטים מהמשלחת הסינית והציגו מקרי מחקר ונושאים העוסקים בגיוון התרבותי בארצם. באי הכנס הגיעו משלוש אוניברסיטאות שונות בסין, אוניברסיטת פקינג, פוליטכניק וג'יאוטונג. בהרצאותיהם הציגו הסטודנטים עיירות שהשתנו במהלך הזמן מבחינה תרבותית. הם הצביעו על סוגיות מרכזיות שמתרחשות עקב הגיוון ואף הציעו פתרונות חדשים לגישור בין התרבויות השונות בעיר. האירוע הסתיים עם פתיחת הבמה לקהל, בפאנל של שאלות והערות.

 


fac1

 

  

 

ערב השקת ספרים

ערב שהוקדש לצאת ספריהם של פרופ' קייס פרו וד"ר מסעוד חמאדן והתקיים ב 21.12.2017 במצפור אביבה וסמי עופר, קומה 30, אוניברסיטת חיפה.

האירוע החל עם דברי פתיחה של פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי ערבי היוצא. לאחר דבריו של פרופ' ח'מאיסי, פרופ' קייס מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון הציג את ספרו החדש שעוסק בתרבות הנהד'ה הערבית ובשיח הזהויות הקולקטיביות במצרים וסוריה.

ד"ר מסעוד חמדאן מהחוג לשפה וספרות ערבית היה הדובר השני בכנס. חמדאן דיבר על ספרו בנושא כתיבה בשירות האמת: תיאוריזציות ויצירות ערביות מודרניות כתרבות מקומית.

החלק השלישי של הערב כלל דיון עם באי הכנס, לכנס הגיעו משתתפים מתחומים שונים, סטודנטים, אנשי אקדמיה ומקצוע. הכנס הסתיים עם דברי סיכום של המארחים והצגת הספרים לעיון.

 

face

 

 

אירוע השקת הספר: "מפגיעה לאיחוי: צדק מאחה ושיח מאחה בישראל"

בעריכת אורי ינאי וטלי גל, בחסות המרכז היהודי-ערבי וביה"ס לקרימינולוגיה באוניברסיטת חיפה

את הערב פתח פרופ' ראסם חמאיסי, ראש המרכז היהודי-ערבי. בדבריו קשר פרופ' חמאיסי בין גישת הצדק המאחה לבין הקוראן.
הנשיא הנכנס של בית המשפט המחוזי בחיפה, כב' השופט ד"ר רון שפירא, נתן את הרצאת האורח. בדבריו, תיאר ד"ר שפירא כיצד המערכת המשפטית הפלילית מתמקדת, ככלל, בכלי אחד באופן בלעדי כמעט, הוא כלי הענישה, כתגובה החברתית למעשי פשיעה. חומרת העונש משקפת את החומרה שבה תופסת החברה את המעשה שביצע הנאשם. כמעט ואין, במסגרת ההליך הפלילי, התייחסות לנפגע העבירה ולצרכיו, שהם פעמים רבות התנצלות ולקיחת אחריות ולאו דווקא עונש חמור. הצדק המאחה, שנועד לתת מענה לצרכים אלו ואחרים של נפגעי עבירה, תוך מתן הזדמנות למבצעי עבירה לתקן את דרכיהם, זוכה ליחס אמביוולנטי מצד בתי המשפט בישראל. חלקם מייחסים משקל נמוך לקיומו של תהליך צדק מאחה לפני מתן גזר הדין. אחרים רואים בו אינדיקציה לסיכויי השיקום של הנאשם או לנכונות הנפגע לסלוח. ד"ר שפירא נתן מספר דוגמאות מתוך פסקי דין שנתן ובהם התייחסות לתהליכי צדק מאחה. בסיכום, הדגיש ד"ר שפירא את החשיבות להתייחס לצדק מאחה ככלי טיפולי ואת הצורך להוסיף בחקיקה כלים טיפוליים, כגון הצדק המאחה, ל"סל התגובות" העומד לרשות השופטים בשלב גזר הדין.


בחלקו השני של הערב התקיים רב-שיח בנושא הטמעת צדק מאחה ושיח מאחה בישראל - אתגרים והזדמנויות.
את הרב-שיח פתחה ד"ר טלי גל מביה"ס לקרימינולוגיה באוניברסיטת חיפה, מי שערכה (יחד עם פרופ' אורי ינאי) את הספר. בדברי הפתיחה תיארה בקצרה ד"ר גל את מבנה הספר, הכולל 16 פרקים המשקפים תמונה על התאוריה של צדק מאחה ושיח מאחה בישראל ועל הפרקטיקה בשטח. לדברי ד"ר גל, צדק מאחה מהווה תפיסה חלופית לעשיית צדק: במקום להשית כאב על מבצע העבירה, הצדק המאחה מחפש דרכים להביא את הפוגע לעשות טוב לאחר, בעיקר לנפגע עצמו וכן לסביבה הקרובה ולקהילה בכלל. כדי למצוא את הדרכים המתאימות ביותר לכל מקרה ומקרה, כוח ההחלטה מועבר לשחקנים האמתיים והמידיים בקונפליקט: הפוגע, הנפגע, התומכים של כל אחד מהם, וכן הקהילה, המיוצגת בצורות שונות במודלים שונים. בדרך כלל, תהליכי צדק מאחה מביאים לתוצאות הכוללות התנצלות, פיצוי, תרומה לקהילה ואף שיקום, הכול בהתאם להסכמות הצדדים. המדינה איננה מתנערת מאחריותה, אלא שהיא עוברת מתפקיד ה"חתירה" –rowing לתפקיד הניווט –steering כלומר התוויה, הסדרה, פיקוח ולעיתים אף מימון.
פרופ' אורן גזל-איל, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה היה הדובר הראשון בפאנל. פרופ' גזל-איל ריכז את ועדת דורנר – הועדה הציבורית לבחינת מדיניות הענישה והטיפול, שאחת ממסקנותיה הבולטות היא שאין הוכחות שהחמרה בענישה מביאה להרתעה. מתוקף תפקיד זה נשאל פרופ' גזל-איל לגבי אפשרות ההטמעה של גישת הצדק המאחה במערכת אכיפת החוק בישראל. לדבריו, יש צורך ביוזמה של פעילים ומומחים בתחום הצדק המאחה כדי לקדם את הנושא הן בחקיקה והן בתקצוב, וקרא לקהל באולם "להרים את הכפפה" ולפעול בכיוון.


פרופ' ערן ויגודה-גדות, דיקן הפקולטה למדעי החברה ע"ש שמואל והרטה עמיר באוניברסיטת חיפה היה הדובר השני. כחוקר מדע המדינה, ניהול, מנהל ומדיניות ציבורית נשאל פרופ' גדות על המשמעות שיש לתהליכים שיתופיים עבור הציבור. פרופ' ויגודה-גדות התייחס למקרים של השתתפות אזרחים בהחלטות ציבוריות, ברמה האדמיניסטרטיבית, פוליטית או קהילתית. לדבריו, הידע המצטבר בהתבסס על שנים של מחקרים אמפיריים מראה כי אכן, האפשרות הניתנת לציבור להשתתף בהחלטות – אדמיניסטרטיביות, פוליטיות וקהילתיות - משפיעה על תפיסות אמון, שיתוף פעולה ושביעות רצון של אזרחים הן כלפי הממסד הבירוקרטי והן כלפי המדינה באופן כללי. אולם מסתבר כי לא ההשתתפות בפועל היא שחשובה אלא פוטנציאל ההשתתפות הוא שמיוחסת לו השפעה על עמדות הציבור.


הדוברת האחרונה במושב הייתה השופטת הנא מנצור ח'טיב, הקאדית הראשונה בבית הדין השרעי, המכהנת כקאדית בית הדין השרעי במחוז מרכז. השופטת ח'טיב עסקה בעריכת דין ובגישור טרם התמנתה לתפקיד הקאדית. השופטת נשאלה על פוטנציאל ההטמעה של הצדק המאחה והשיח המאחה בבית הדין השרעי. כמי שעוסקת, במסגרת סמכויותיה כקאדית, בענייני נישואין וגירושין, מזונות ואחזקת ילדים ונושאים נוספים הקשורים בעיקר לדיני משפחה, השופטת הדגישה את החשיבות הטמונה בשילובם של נשים וילדים בשיח המשפטי המתנהל בבית הדין השרעי. לדבריה, גישת הצדק המאחה ותחום הגישור באופן כללי עשויים להוות שער כניסה לאוכלוסיות מוחלשות אלו. השופטת הצהירה על כוונתה לקדם את הנושא ולהטמיע כלים מתחום הגישור והצדק המאחה בבית הדין השרעי.


חתם את הדיון פרופ' אורי ינאי, פרופסור (אמריטוס) בבית הספר לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית בירושלים, מי שערך את הספר (יחד עם ד"ר גל). פרופ' ינאי דיבר על משמעות המונח "צדק": אדם המחפש צדק מבקש הכרה בצרכיו ובמצוקותיו. כמו הצדק האישי, כך גם הצדק הקבוצתי – קבוצות שונות המבקשות "צדק" מצפות לקבל הכרה באינטרסים ובצרכים שלהן כאוכלוסייה. אולם בית המשפט הינו זירה בה המטבע העובר לשוכר אינה של אינטרסים וצרכים, אלא של זכויות משפטיות. לפיכך, פעמים רבות יחידים וקבוצות אינם מרגישים כי בית המשפט מהווה כתובת ראויה לזכות ב"צדק". הצדק המאחה והשיח המאחה מציעים זירה חלופית, חברתית, קהילתית, בה יכולים יחידים וקבוצות לתאר את צרכיהם, רצונותיהם והאינטרסים שלהם ולזכות בהקשבה, ביחס מכבד ובדיאלוג.

 

לאחר סיום החלק הפורמאלי של הערב התפתח דיון משותף עם באי הכנס. אורחי הכנס העירו הערות חשובות לגבי מקומם של נפגעי עבירה בתהליכי צדק מאחה; לגבי השימוש הרבה שנעשה בתהליכי צדק מאחה בתחום הנוער; לגבי ההיבטים הייחודיים של גישת הצדק המאחה בעבירות חמורות, ועוד. הדיון המרתק התמשך אל מעבר לשעה היעודה של סיום הכנס, והדגיש את הצורך בהמשך דיון ופיתוח של התחום.

 

facebook2

 

 

אתגרי המחר בשלטון המקומי הערבי

האוכלוסייה הערבית עוברת תהליך שינוי, הצרכים והביקושים של אותה אוכלוסייה משתנים ואף הממד החברתי חווה שינוי. דוגמא אחת לכך שעלתה בכנס :תפקיד החמולה בתוך הקהילה עצמה אשר, יש הגורסים, כי מתחלף. תמורות ומגמות אלו משפיעות על האוכלוסייה ברמות שונות, פרטיים, מקומיים וציבוריים. כנס זה נערך על מנת לדון בסוגיות ובאתגרים העומדים בפני ההנהגה הערבית המקומית בעת זו.

הכנס התקיים 16.5.2017 ע"י ביה"ס למדעי המדינה ובהשתתפות המרכז היהודי – ערבי באוניברסיטת חיפה. הכנס החל עם הרצאת פתיחה מפי פרופ' ראסם ח'מאיסי ואחריה התקיימו שלושה מושבים. במושבים דנו בתפקיד החמולה במגזר הערבי המשתנה, בערים מעורבות והקצאות משאבים למגזר הערבי ובשקיפות ברשויות המקומיות. בין משתתפי הכנס היו: מר יוסף אבו געפר, גזבר מועצת חורה; ד"ר חאלד אבו עסבה; מר נעים שבלי ראש מועצת אם אל גנם; מר אדהם ג'מאל, סגן ראש עיריית עכו ועו"ד אחמד בלחה, חבר מועצה תל אביב- יפו. היום נחתם עם הופעת סטנד אפ של מוחמד נעמה.

 

19911788 10155535106624594 1019574990 o

 

ערב השקה לספר אזרחות על תנאי

ערב השקה שנערך לכבוד הספר אזרחות על תנאי: על אזרחות, שוויון וחקיקה פוגענית בעריכת שרה אוסצקי-לזר ויוסף ג'בארין. הערב נערך במצפור רבין אשר באוניברסיטת חיפה, הוא  החל עם דברי פתיחה של פרופ' ראסם ח'מאיסי ראש המרכז היהודי – ערבי באוניברסיטת חיפה ופרופ' גד ברזילי מהפקולטה למשפטים ומשנה לרקטור באוניברסיטת חיפה, הם עמדו על חשיבות  הספר בחברה ובחינוך בהיותו נוגע בסוגיות חשובות באזרחות המיעוט במדינה. הערב המשיך כשולחן עגול של הרצאות ודיונים,חה"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת הרצה על משפט, זכויות ופוליטיקה במדינה, ד"ר תמר הגר  דנה על האופן בו האזרחים הערבים חסרים בשיח ובאקדמיה, ד"ר תמר הוסטובסקי ברנדס הרצתה אודות היחס בין נאמנות לאזרחות שתופס מקום מרכזי בשיח החברתי פוליטי ופרופ' ראסם ח'מאיסי הרצה לגבי מחקרו שהינו חלק מהספר " בין אדם לאדמה" אשר דן ביחס בין האדם לאדמה כבסיס למחלוקות וסכסוכים רבים בהיותם משאבים הכרחיים לקיום קהילות אנושיות תקינות. ד"ר שרה אוסצקי- לזר הנחתה את השיח והגיבה לדברים שנאמרו. ערב ההשקה הסתיים עם שאלות ודיון נרחב אודות הסוגיות שהועלו במסגרת ההרצאות.

 

confrenceface1

 

יום עיון לזכר הסופר סלמאן נאטור

"סיפור שטרם הסתיים"  יום עיון לזכרו של הסופר סלמאן נאטור נערך ביום ד' ה-  8.3.2017 במצפור אביבה וסמי עופר אשר במגדל אשכול, אוניברסיטת חיפה. יום העיון נערך ע"י המרכז היהודי ערבי בשיתוף מרכז מסאוא. בתחילתו של  היום עיון נאמרו דברי פתיחה מפי פרופ' ראסם ח'מאיסי ראש  המרכז היהודי ערבי, מר מראס נאטור בשם משפחתו של סלמאן נאטור וגב' ערין עאבדי זעבי חברת מועצת עיריית חיפה ומרכז מסאוא. אחרי דברי הפתיחה התחילו מושבי היום העיון, המושב הראשון דן במורשתו הספרותית תיאטרונית של סלמטן נאטור בו השתתפו ד"ר מסעוד חמאדן, עאמר חליחל, ד"ר באסיליוס באוארדי וד"ר יוני מנדל, המושב השני נקרא היוצר והמציאות בו הרצו פרופ' ראובן שניר, ד"ר ראויה ברבארה, פרופ' מצטפא כבהא והסופר ד"ר נביה אל קאסם. המושב השלישי עסק בפעילותו התרבותית, העיתונאית והפוליטית של הסופר והתחיל בקטע שירה ונגינה של מר אמין נאטור ואחריו באו הרצאותיהם של הסופר מחמד נפאע, מר ג'עפר פרח מנהל מרכז מסאוא . יום העיון הסתיים עם הרצאה של גב' פדאא זידאן.

faceconfrence

faceconfrence2

 

 

כנס השנתי והשלישי של חוקרות ערביות מעבר לחלון

ביום ראשון ה- 5.3.2017 נערך כנס "חוקרות ערביות מעבר לחלון", הכנס מהווה חלק מתוכנית הרשת של  Werner Otto scholarships  והשלישי במספרו. דוברות הכנס היו המלגאיות של ה- WO אשר חשפו את מחקריהן, הההרצאות היו מגוונות ורחבות אשר הכילו נושאים רבים בתוכן כמו שפה, בריאות והיסטוריה. הכנס החל עם ברכות ודברי פתיחה של ראש המרכז פרופ' ראסם ח'מאיסי,  אחריהם נערכו שלושת מושבי הכנס.  המושב הראשון של הכנס עסק בנושא מגדר נשים וחוויות, ההרצאות במושב דיברו על הקריאה המגדרית (הרצאתה של ד"ר הנא סלמאן), האתגרים של נשים ערביות בחברה הערבית בישראל( הרצאתה של רברב סרחאן) וחוויותיהן של הנשים ושירים לרגל יום האישה ( הרצאתה של גב' מנאל בדארנה). מושב שני עסק בנשים חוקרות, בריאות, תשתיות והיסטוריה. המלגאיות הרצו לגבי קמפיין העלאת מודעות למחלת הברוצלה באוכלוסייה הערבית ( הרצאתה של ד"ר סמירה עוביר), לגבי מערכת קבלת ההחלטות לתכנון אופטימלי של מערכות לטיפול שפכים (הרצאתה של מרים אגבאריה) ובנוסף גם על שכירי חרב מאזור הים האגאי בעכו בתקופה הפרסית (הרצאתה של אמאני אבו חמיד). המושב השלישי והאחרון עסק בחינוך והוראה ונושאי ההרצאה בו היו אני אדם אוריין: המיומנויות הדרושות למאה ה-  ( הרצאתה של ד"ר ראויה בובארה)21 ושימושם של כלים ויזואליים בהוראה (הרצאתה של ד"ר רימאא בארנסי). בסיימו של הכנס נערך דיון לצד שאלות שנפתחו לקהל וסיכום של הדברים.

 

קולות מוקצים: המשני והגולה בתרבות הערבית, המודרנית והקלאסית

הכנס הבינלאומי שנערך ע"י החוג לשפה וספרות הערבית בשיתוף המרכז היהודי ערבי היה לאורך יומיים שלמים, מה 11.01.2017 עד ה, 12.01.2017, הוא הורכב מארבעה מושבים באוניברסיטת חיפה (במצפור אביבה וסמי עופר) וטיול יום לעיר נצרת . הכנס הכיל הרצאות מגוונות משלל חוקרים בינלאומיים כמו אלכסנדר קיי מאוניברסיטת סטנפורד, אביגיל נוי מאוניברסיטת הרווארד, ורחל שיין מאוניברסיטת שיקגו. החוקרים העלו סוגיות חשובות בנושא הקולות המנודים בחברה הערבית. ההרצאות עסקו בנושאים כמו: "מנודים פרסים? ההפרדה בלב התרבות הערבית קלאסית, "קולות במדבר? קריאת הקוראן ע"י פוסטמודרניים ערבים." ו"התנועה המהדית של המאה העשירית בבגדד". ביום השני של הכנס החוקרים טיילו בעיר נצרת, השופעת תרבות ודת, הם ביקרו בכנסיות ומסגדים ברחבי העיר ובכך חוו את עושר ההיסטוריה של העיר. לקראת סוף הכנס חזרו החוקרים לאוניברסיטה בכדי להעביר את המושב הרביעי והאחרון ולסכם את הנאמר בכנס.

 

ערב מחווה לשירת מחמוד דרוויש

ערב מחווה משותפת לשירת מחמוד התקיים בתאריך 27.11.2016 בשעה 19:30 באולם קיבוץ כברי. האירוע היה בהשתתפותם של אנשי תרבות ערבים ויהודים ובהם מוזיקאים, שחקנים משוררים ואנשי אקדמיה. הערב היה כמחוות הכרה והוקרה ליצירות המשורר והבעת אמון בכך שישנו בסיס לדו- קיום בין העמים החיים באותה ארץ. מפיקי הערב היו עסאם ח'ורי וחיים שנהר, המנהל המוזיקלי היה ד"ר תייסיר חדאד אשר ניצח גם את תזמורת הערב, תזמורת הקונסרבטוריון העירוני "קתרין" תרשיחא.

 

night2night

 

כנס בנייה ותכנון בחברה הערבית

ביום חמישי ה- 29.9.2016 נערך כנס בנושא תכנון ובנייה בחברה הערבית, הכנס התקיים באולם הכט בבניין הראשי באוניברסיטת חיפה, את דברי הפתיחה של הכנס נשאו פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי – ערבי, ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל שותף ביוזמות קרן אברהם, עולא נג'מי יוסף, מנהלת מיזם מנהיגות נשית וצעירים בקרן אברהם, גב' יהודית סטלמך מנהלת פרויקטים בקרן פרידריך אברט, גב' אכלאס זאבס- קראקרה ע"ס ובוגרת קורס מנהיגות נשים. הכנס הכיל שלושה מושבים, מושב ראשון עסק ב" מציאות התכנון והבנייה בחברה הערבית אתגרים והזדמנויות, מושב שני דן בנושא של אתגרים והזדמנויות: בעיית התכנון והבנייה ברשויות המקומיות- מקרה בוחן, מושב שלישי היה בנושא התכנון והבנייה בראייה מגדרית, השפעת האדמה והבית על חיי הנשים. בקטע הסיום של הכנס חולקו תעודות לבוגרות קורס מנהיגות נשית פוליטית וחברתית.

 

confo

 
 

 אירוע חבר הנאמנים

 

אירוע חבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה עם אגודת ידידי גרמניה. האירוע נערך ב9.6.2016 בבית הסטודנט באוניברסיטת חיפה. הכנס תוכנן כדי לקדם העצמה ודו קיום בחברה. הכנס כלל דברי פתיחה של נשיא האוניברסיטה מר עמוס שפירא, דיאלוג פתוח עם גב' סוניה לינשטיין קנדל נשיאת ארגון ידיד גרמניה  ויו"ר חבר נאמנים ד"ר דליה פדילה נשיאת מכללת אל קאסמי.אחרי הדיאלוג הוקרנה מצגת של פרויקטים חברתיים עיקריים בקמפוס האוניברסיטה שממונים באדיבות אגודת ידיד גרמניה. הפרויקטים מראים איך ניתן ליישם דו קיום והעצמה דרך מערכת חינוך. אחד מהפרויקטים שהוצגו לכלל הצופים  בפנל היה הפרויקט של המרכז היהודי- ערבי "חבר לספסל הלימודים" המציע הזדמנות ייחודית לחבר ולגשר בין האוכלוסיות.האירוע המשיך עם הרצאתו של פרופ' מג'יד אל חאג' על האתגרים של רב תרבותיות  בישראל עם דגש על אוניברסיטת חיפה. אחרי מילותיו נערך טקס חלוקת תעודות למלגאיות ורנר אוטו.אחרי האירוע התקיימה פגישה בין מלגאיות ורנר אוטו ונציגי אגודת ידידי גרמניה כדי לברך ולהכיר את המלגאיות החדשות. המלגאיות הסבירו על דרכם לאקדמיה ועל התפקיד החשוב של חינוך בחברה.

 

 

face 4

 

כנס מלגאיות ורנר אוטו שני " חוקרות ערביות מעבר לחלון השני"

 

כחלק מפעילויות הרשת של הWO  ומסורת מתמשכת ראש המרכז היהודי ערבי פרופ' ראסם ח'מאיסי קיים כנס שני למלגאיות ורנר אוטו בעיר נצרת.משתתפות ומרצות הכנס היו מלגאיות הווה ועבר, כ- 70 משתתפים הגיעו להיות חלק מכנס זה. הכנס אורגן ע"י ועדת היגוי אקדמית שהכילה את ד"ר רימאא אבו ג'אבר ברנזי, ד"ר ראויה בורבארה וסוהא שיבל.

הכנס התקיים ב 21.05.2016 במתנ"ס יפיע וענה על כל ציפיותיו ומטרותיו. בראש ובראשונה הכנס חיזק את הרגשת המלגאיות כי הן חלק ממערך פרויקט משמעותי שתכליתו לקדם את הנשים הערביות ושילובן באקדמיה. בהשוואה לכנסים אחרים, כנס זה אורגן במיוחד  בשביל חוקרות ערביות  ולכן הייתה אווירה חברותית ותומכת. ויחד עם אווירה זו הכנס שימש גם זירה אינטלקטואלית, בה החוקרות יכלו להחליף רעיונות.  חלק מהחוקרות שהשתתפו בכנס זה ,מלגאיות לשעבר של קרן ורנר אוטו כבר הפכו לדמויות ציבוריות מכובדות ובבמה זו הציגו את ממצאי מחקריהן לקהל.

 

 

face3

 

 

כנס הנוער הדרוזי והמסגרות הבלתי פורמאליות בחברה משתנה

 

בתאריך ה- 29.2.2016 התקיים כנס הנוער הדרוזי והמסגרות הבלתי פורמאליות בחברה משתנה.  הכנס נערך באוניברסיטת חיפה, דברי הברכה נאמרו ע"י פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה, מר האשם חוסין, מנכ"ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי, מר יוסי מלכה, מנכ"ל מרכז מעשה תכנית נעורים, אחרי דברי הפתיחה הייתה הרצאתה של ד"ר חגית קליבנסקי בנושא "למה לי חינוך בלתי פורמלי? פוטנציאל התרומה של תכניות חב"פ לבנות ובני נוער. בנוסף להרצאה זו הכנס הכיל שני פאנלים, הראשון " תרומתו של החינוך הבלתי פורמאלי בעיצוב זהות ופיתוח אישי ,הונחה ע"י  הגב' גליה כובש ממנהל חברה ונוער, מנהלת מרכז ההדרכה של משרד החינוך במחוז הצפון משתתפי פאנל זה היו פרופ' זהבית גרוס מאוניברסיטת בר אילת, ראש ההתמחות ופיתוח מערכות חינוך לא פורמאליות, ראש קתדרת אונסקו לחינוך ערכים של סבלנות ושלום וראש מרכז ון גלדר להוראת השואה, מר מגיד פארג מנהל מחלקת חינוך במ.מ ראמה שימש עד 2014 רכז מכללת כדורי , מר יוסי כיטוב, מנהל מינהל חברה ונוער צפון, גב' וטפה כנעאן מנהלת מרכז נעורים ירכא, חברת מועצת הנשים הארצית מטעם ארגון נעמת. הפאנל שני היה בנושא " החינוך הבלתי פורמאלי כמסייע בבניית חברה וקהילה" בהנחיית מר וליד מולא מרצה במכללת אורנים אוניברסיטת חיפה, משתתפי בפאנל היו גב' סחר מחאמיד, נציגת מכללת אורנים ומרכז שדמות חוקרות, מרצה ומנחה בתחום הבינוי קהילות בחברה הערבית, ד"ר רנדה עבאס, דיקנית לימודים אקדמיים במכללה האקדמית הערבית לחנוך בחיפה. מרצה, חוקרת ומשמשת כיו"ר הועדה להנגשת השכלה גבוהה בקרב בני מיעוטים במכללה האקדמית גליל מערבי, מר מוניר דאהר מנהל מרכז נעורים סאגור,מורה מחנך ומוביל דרך בתחום העבודה עם הנוער.

 

face2

 

כנס הגזענות מדירה דמוקרטיה : לומדים מההיסטוריה, משנים את ההווה

הכנס התקיים ביום ראשון ה- 20.09.2015 באולם 70 במכללת סמינר הקיבוצים. לכנס היו ארבעה מושבים, מושב ראשון מ 9:30- 11:30 " הפולמוס הנוכחי על הדמוקרטיה והגזענות בישראל" מנחה המושב היה נמרוד אלוני ממכללת סמינר הקיבוצים וראש קתדרת אונסקו לחינוך הומניסטי, השתתפו במושב ירון דסטה רכז תכנית מיכאל ממכללת אורנים, סלמאן נאטור, קציעה עלון מהחוג לספרות ואמנות בסמינר הקיבוצים, נעמי חזן דקנית ביה"ס לממשל וחברה מכללה האקדמית של ת"א- יפו ומשה צוקרמן מהמכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן שבאוניברסיטת תל אביב. מושב שני דן במנגנונים יוצרי גזענות, מנחה המושב היה גבי סלומון חתן פרס ישראל בחינוך ומנהל לשעבר של המרכז לחקר החינוך לשלום, אוניברסיטת חיפה, הרצו במושב דניאל בר- טל לשעבר ראש מכון וולטר ליבך לחינוך לדו קיום יהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה, ראסם ח'מאיסי ראש המרכז היהודי ערבי באוניברסיטת חיפה, שפרה שגיא ראשת מרכז מרטין ספרינגר לחקר סכסוכים באוניברסיטת בן גורין ונמרוד אלוני. מושב שלישי בכנס עסק בהתמודדות עם הגזענות במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית. מנחה של מושב זה היה נדאל עותמאן מנהל המטה למאבק בגזענות בישראל, שרף חסאן מנהל מחלקת החינוך האגודה לזכויות האזרח, חגי אגמון- שניר מנכ"ל המרכז הבין תרבותי לירושלים, תמר רכניץ מנהלת תחום חינוך פורופ תג מאיר, מרים דרמוני- שרביט ראש צוות אזרחות וחיים משותפים במט"ח המרכז לטכנולוגיה חינוכית ודניאלה פרידמו מנהלת המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים ומנהלת תחום דעת מדעי החברה משרד החינוך. המושב הרביעי היה " מבט השוואתי על גזענות: אתגרים, התנגדויות והתמודדויות בישראל, המנחה במושב זה היה משה צוקרמן מהמכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן באוניברסיטת תל אביב, אימן אגבאריה מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה וחבר סגל במכון מנדל למנהיגות, אייל נווה ראש החוג להיסטוריה כללית אוניברסיטת תל אביב, תמי קינברג מנכ"לית בית טרזין מהקרן להנצחת גטו טרזין, משה צימרמן פרופ' אמריטוס, מכון קבנר באוניברסיטה העברית. מ 17:00-18:00 היה סיכום של דברי הכנס ודיווח על תכניות עתידיות, המנחים של  קטע זה היו נואהד עלי מהמכללה האקדמית גליל מערבי ואוניברסיטת חיפה ונגה וולף מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.

 

הכנס השני ה-39 של האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם (אילמ"א)

הכנס נערך ביום חמישי ה-14.5.2015 בבניין רבין, אוניברסיטת חיפה. הוא נערך בשיתוף של החוג להיסטוריה של המזרח התיכון, האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם והמרכז היהודי ערבי. הכנס הכיל ארבעה מושבים, המושב הראשון 9:30-11:00 דן בחקר המזרח התיכון והידע הציבורי, בסמכות דתית במציאת משתנה, בתמורות מהפכניות בעיראק המודרנית: היבטים היסטוריים וספרותיים ובבלשנות וספרות ערבית. המושב השני 13:30-15:00 היה מושב מליאה, ברכות לפני המושב נאמרו ע"י פרופ' פרלה ורנר המשנה לרקטור באוניברסיטת חיפה, פרומה זקס ראשת החוג להיסטוריה של המזה"ת ועמליה לבנוני חברת האגודה הישראלית ללימודי מזרח תיכון. המושב עסק בחברה העירונית במציאות של תמורות, בחברה בסולטנות הממלוכית היבטים תרבותיים, מנהליים ומשפטיים, בסבך הזהויות: אסלאם ומוסלמים באפריקה וחברה ותרבות באיראן מודרנית.  במושב זה הוענקו  אות יקיר אילמ"א לפרופ' משה מעוז ופרס אילמ"א.המושב השלישי דן  אודות מלחמות התרבות בפלסטין המנדטורית: פולמוסים היסטוריים, חינוכיים ועיתונאים, בחינוך והשכלה במזרח התיכון המודרני, בבניית האומה ועיצובה מחדש ברפובליקה התורכית ובנשים במזרח התיכון, בין הפרטי לציבורי. המושב הרביעי היה שולחן עגול שבו דנו ב" האם הגיע סופה של מדנית הלאום במזרח התיכון.

 

ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית: אתגרים ומשמעויות

הכנס נערך ביום רביעי, ה -13.5.2015 באולם הסנאט אשר באוניברסיטת חיפה. לכנס היו שני מושבים, מושב ראשון היה 13:30-15:00 מדינת לאום דמוקרטית האתגרים העיוניים (תיאוריה פוליטית). יו"ר מושב  זה היה פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטת חיפה במושב זה הרצו פרופ' חנן אלכסנדר דיקן הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, פרופ' עמנואל גרוס מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה וד"ר אימן אבאריה מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך אוניברסיטת חיפה, המגיב במושב היה ד"ר אביעד בקשי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. המושב השני בכנס 15:15- 17:00 עסק במדינת לאום דמוקרטית האתגרים המשפטים ובמדינת לאום דמוקרטית האתגרים המעשים. יו"ר מושב זה היה פרופ' חנן אלכסנדר, דיקן הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, הרצו בו פרופ' חיים גנז מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ומכון שלום הרטמן ירושלים, פרופ' אמריטוס מרדכי קרמניצר סגן נשיא למחקר המכון הישראלי לדמוקרטיה האוניברסיטה העברית בירושלים, פרופ' גד ברזילי דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, פרופ' דניאל סטטמן מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה, ד"ר רפעאת עזאם מבית ספר רדזינר למשפטים המרכז הבינתחומי הרצליה, והמגיבה הייתה פרופ' סוזי נבות מהמסלול האקדמי המכללה למנהל.

 

הבחירות לכנסת  ה20- והמיעוט הערבי בישראל

הכנס התקיים ביום שלישי, ה 10.03.2015 בשעה 11:00-13:00 בבניין ראשי, אודיטוריום הכט אשר באוניברסיטת חיפה. הכנס נפתח בדברי פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטת חיפה. בכנס עצמו הוצג סקר עמדות שערכה קרן אברהם בנושא ההשתתפות הפוליטית של אזרחי ישראל הערבים בבחירות הכלליות במדינה. מי שהציג את הסקר היה ד"ר ת'אבת אבו ראס מנהל שותף בקרן אברהם. משעה 12:00- 13:00 נערך פאנל שהכיל מועמדים לכנסת ממפלגות שונות וכל אחד הציג עמדתו.

 

 

תערוכת צילומים לפרויקט "חבר לספסל הלימודים"

 

תערוכה שהתקיימה בלובי הבניין הראשי באוניברסיטה ביום חמישי, ה- 29.1.2015. התערוכה הציגה את הווי חברי הפרויקט כפי שהתרחשו במהלך השנה.  התמונות שהוצגו בתערוכה צולמו במהלך מפגשים של חברי הפרויקט בארץ וגם בגרמניה. בקיץ נסעו חברי המשלחת כמשלחת לקמפוס אוניברסיטת אירפורד בגרמניה ושהו שם עשרה ימים במחנה קיץ שהתמקד בדו- קיום, פלורליזם וסבלנות.  כל הפרויקט "חבר לספסל הלימודים" נועד לחבר ולגבש את הסטודנטים יחדיו ולעודד דו- קיום. בנוסף לתמונות שמוצגות בלובי, צירפו גם גרפיטי של מילים בערבית ומשמעותיהן בעברית.כל עוברי הבניין שחוצים בלובי יכולים להתרשם מן הפרויקט, התערוכה עצמה מראה כיצד מתאפשר דו- קיום בין יהודים וערבים בקמפוס ופותחת צוהר למחשבה.

בתערוכה עצמה דיבר ראש המרכז פרופ' ראסם ח'מאיסי לגבי התוכנית וחברים מסוימים בפרויקט סיפרו על חוויותיהם כחלק מהפרויקט והתרומה הרבה והעושר שהפרויקט הוסיף לחייהם. חברי הפרויקט ציינו כי כעת הם נפגשים גם מחוץ לקמפוס למפגשים חברתיים, ולומדים אחד על השני ואחד מהשני. פרויקט זה משקף את היכולת לייצר גשר בין העמים ומראה כיצד דו- קיום יכול להתרחש.

 

facebook5

 

 

 

 כנס עכו השני לאיכות השלטון בישראל 2015

הכנס התקיים ב12.1.2015 בבניין בית הספר לניהול ע "ש הארי סולומון במכללה האקדמית גליל מערבי. הכנס נערך בשיתוף של המכללה לאיכות השלטון, עיריית עכו, אוצרות הגליל, המרכז היהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה והמכללה האקדמית גליל מערבי. הכנס נפתח במנגינת נעימה של הקונסרבטוריון העירוני, עכו. דברי הפתיחה היו במעמד ראש העיר עכו, מר שמעון לנקרי. יו"ר התנועה למען איכות השלטון בישראל  והמכללה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא. יו"ר הועד המנהל, המכללה האקדמית גליל מערבי, תא"ל (מיל.) עיבל גלעדי. קבוצת שטראוס עלית, גב' רעיה שטראוס בן דרור. ראש המרכז היהודי-ערבי, אוניברסיטת חיפה, פרופ' ראסם חמאיסי. לכנס היו שלושה מושבים:

"בין רגולציה לאוטונומיה - יחסי שלטון מרכזי ושלטון מקומי בישראל"

"היבטי השקיפות בשלטון המרכזי והמקומי"

"הצמחת מנהיגות איכותית למגזר הציבורי בישראל"

מנחה הכנס היה מנהל מרכז האתיקה, המכללה לאיכות השלטון, ד"ר שי נחושתאי. הכנס דן באיכות השלטון בישראל, כיצד מתנהל השלטון, מה השקיפות שישנה בשלטון ואיך אפשר לבסס מנהיגות איכותית לעם בישראל.

 

6-8.1.2015 כנס אלדוע- כנס הבינלאומי " הטפה דתית לאסלאם בעידן המודרני: סלפים, תנועות אלסאמיות, מדינות מוסלמיות".

הכנס עצמו התבצע כסדנא של שלושה ימים, השתתפו בה חוקרים מהארץ ומחו"ל.  הכנס נערך ביוזמתו של פרופ' יצחק ויסמן לשעבר ראש המרכז היהודי- ערבי, וחוקר מהחוג להיסטוריה ומזרח תיכון באוניברסיטת חיפה. הכנס התקיים בבניין הראשי באולם הסנאט, הכנס דן על דת האסלאם וכיצד היא נראית בעולם היום, דנו בסלפים, בתנועות האסלאם ובמה מתרחש במדינות מוסלמיות בעולם. במהלך השלושה ימים נערכו הרצאות של מיטב החוקרים בנושא בעולם, חוקרים מאוניברסיטת קופנאהגן, פרינסטון, ז'נבה, אירפורד, באליסטוק, הגיעו לאוניברסיטת חיפה כדי לדון בסוגיה של האסלאם בעידן המודרני.

 

כנס דיפלומטיה בערוץ שני: לקראת פתרון מדיני לסכסוך הישראלי-פלסטיני -1978-2014

 

ב- 30.12.2014 התקיים יום עיון לכבוד השקת ספרו של ד"ר יאיר הירשפלד. יום העיון היה בנושא פתרון מדיני לסכסוך הישראלי פלסטיני . הכנס נערך במגדל אשכול, מצפור סמי ואביבה עופר, אוניברסיטת חיפה. הכנס שודר בשידור חי באינטרנט, הכנס נערך ע"י החוג להיסטוריה של המזרח התיכון והמרכז היהודי ערבי באוניברסיטת חיפה. דברי פתיחה נאמרו ע"י מר עמי איילון יורהוועדהמנהל, אוניברסיטתחיפה, פרופ' ראסםח'מאיסי, ראש המרכזהיהודי-ערבי, אוניברסיטתחיפה, פרופ' פרומה זקס, ראש החוג להיסטוריה של המזה"ת, אוניברסיטת חיפה. בכנס עצמו היו שלושה מושבים:  מושב ראשון, "מקמפ דייויד 1 (1978) לקמפ דייויד 2 (2000)" בו השתתפו :פרופ' גדגילבר, מר ישראל הראל, עו"ד גלעד שר, ד"ר יוסיביילין, ד"ר סקוטלסנסקי, וד"ר נמרוד נוביק. מושב שני, " מהתנתקות חד צדדית למו"מ על הסדר קבוע" בו השתתפו: פרופ' מחמוד יזבק, עו"ד דוב וייסגלס, תא"ל(מיל)אודי דקל, דר יוסיביילין, עו"ד פנינה שרביט ועו"ד גלעד שר. ומושב שלישי שנקרא " מה בעתיד?"  והיה דיון של שולחן עגול עם כל המשתתפים שצוינו במושבים הקודמים והצטרפו  אליו מר עמי איילון ויאיר הירשפלד.

 

הרצאתו של פרופ' ג'אהד אלצאנע

הרצאה שהתקיימה ב 15/12/2014  הדובר בהרצאה היה פרופ' ג'יאהד אל-צאנע, שהינו מנהל תיכון עהד למדעים בנגב. ההרצאה הייתה במצפור אשר נמצא בבניין רבין באוניברסיטת חיפה. נושא ההרצאה היה "פרויקט לקידום החברה הערבית בנגב". ההרצאה שקפה כיצד התיכון מקדם את החברה הערבית באזורו וחשיבות המדע בקידום והעצמה של החברה. ההרצאה אפשרה במה לנושא חשוב של שילוב וקידום החברה הערבית ע"י השכלה. החשיבות של השכלה והשקעה במדעים למגזר הערבי היא שתאפשר את העצמה וצמצום הפערים שמתרחשים בחברה ותשמש בסיס לצמיחה ושגשוג החברה כולה.

 

כנס טרור אזרחי :מצב הפשיעה והאלימות בחברה הערבית

 

כנס שנערך ביום ראשון ה 23.11.2014 במצפור סמי ואביבה עופר, מגדל אשכול אוניברסיטת חיפה. דברי פתיחה בכנס נאמרו ע"י פרופ' ראסם ח'מאיסי – ראש המרכז היהודי ערבי, שייח' כאמל ריאן יו"ר אמאן המרכז הערבי לחברה בטוחה ומר עמי אילון יו"ר ועד המנהל של אוניברסיטת חיפה. הכנס הורכב משני מושבים מושב ראשון היה בנושא: פשיעה: גורמים, מניעים ואתגרי התמודדות. נאמו במושב, פרופ' ראסם ח'מאיסי ראש המרכז היהודי ערבי, ד"ר נוהאד עלי: המכללה האקדמית גליל מערבי ואוניברסיטת חיפה שהציג את הספר: טרור אזרחי: מצב הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, ד"ר רג'דה אלנאבולסי: המרכז האקדמי רופין ומכללת ספיר שנאמה בנושא נשים פלסטיניות נפגעות אלימות וזיקת הקונטקסט החברתי-תרבותי והסוציו-פוליטי בישראל, פרופ' אריה רטנר, ד"ר סמי מיעארי: אוניברסיטת תל אביב, והמכון הישראלי לדמוקרטיה שנאם בנושא בין כלכלה לפשיעה.

מושב שני עסק בנושא:איגום משאבים חברתיים וקהילתיים להתמודדות עם האלימות, נאמו במושב זהעו"ד רדא ג'אבר, מנכ"ל אמאן, המרכז הערבי לחברה בטוחה, גברת עאידה תומא, חה"כ ד"ר אחמד טיבי, חה"כ מר משה מזרחי, עו"ד טלב אל-סאנע, יו"ר הועדה למיגור האלימות בוועדת המעקב העליונה לענייני האוכלוסייה הערבית. דברי סיכום הכנס נאמרו ע"י ד"ר נואהד עלי. מממצאי שני סקרי דעת קהל, שנערכו ב-2005 וב-2007, מראים באופן ברור ביותר כי תופעה האלימות נתפשת על ידי הרוב המוחלט של הציבור בישראל כראשונה בחומרתה. מצב האלימות בקרב החברה הערבית בישראל קשה שבעתיים. כמעט ואין יום שהתקשורת בערבית לא מדווחת על מקרה רצח, ירי, קטטה או אירוע אלים כלשהו הכנס נועד להעביר את השיח על האלימות הגואה בקרב החברה הערבית, שעוברת תהליך עיור ומשנה את דפוסי ההתנהגות לדיון אקדמי מושכל בכדי לברר את גורמיה, משמשמעויותיה והשלכותיה על היחסים החברתיים בתוך החברה הערבית לחברה היהודית ולמוסדות המדינה. שכן, סוגית האלימות בכלל ובקרב האזרחים הערבים בפרט, לא קיבלה צומת לב באופן יעודי על ידי מוסדות אקדמאיים.

 

 

כנס המלגאיות הראשון

ב11.11.2014, יום שלישי, התקיים כנס מלגאיות אוטו- ורנר, בבניין רבין, במצפור בניין רבין, אוניברסיטת חיפה. הכנס נערך בשעות 8:00- 15:10 הכנס היה בנושא :"חוקרות ערביות  מעבר לחלון" הכנס עצמו הכיל שלושה מושבים, מושב ראשון היה "בחינת אפיקים לשוניים וספרותיים", יו"ר המושב היה ד"ר עלי חסין- החוג לשפה וספרות ערבית, אוניברסיטת חיפה. מושב שני היה ""מבט אל סוגיות חינוכיות", יו"ר מושב זה הייתה ד"ר אורה מור מהמרכז לשפה, תרבות ולמידה באוניברסיטת לונדון: המרכז היהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה. מושב השלישי של הכנס היה "בין גוף לנפש. יו"ר המושב השלישי היה ראש המרכז היהודי ערבי, פרופ' ראסם ח'מאיסי מאוניברסיטת חיפה. דברי סיכום בכנס נאמרו ע"י הועדה האקדמית לארגון הכנס הן גב' לובנא טונס חדאד, גב' הנא סליבא סלמאן, גב' רינה מזאוי- מרג'יה וגב'  מנאל בדארנה.

מטרת הכנס הייתה לתת במה  לחוקרות צעירות ערביות להציג חלק מחקרים אקדמיים המתבצעים ע"י נשים צעירות בתחילת דרכן שקבלו מלגת ורנר אוטו. כנס זה שואף לאפשר לנשים אלו להציג מחקרים אקדמיים באווירה תומכת במטרה שזה יתרום להתנסות האקדמית והמחקרית שלהן. זאת מתוך אמונה שהתנסות זו הינה הכרחית להגברת הביטחון האישי והמקצועי. בנוסף, הכנס יאפשר למשתתפות בו ולקהל הסטודנטים חוויה של למידה בין אישית בחסות אקדמאיים מנוסים. בתקווה שחוויות מסוג זה ידחפו חוקרות צעירות להיצמד  לעולם המחקרי ויבחרו בו כמסלול מרכזי בקריירה שלהן. כנס זה גם מהווה אפשרות  של  החוקרות להיפגש ולתקשר בינן לבין עצמן וגם בינן לבין ציבור החוקרים והחוקרות .בכך חבר אותן לעולם האקדמי והמחקרי.

  

facebookwo20141111 091559 

facebookwo2

 

כנס עכו – למנהיגות מוניציפאלית ואיכות שלטון 2014

נערך ביום שני 31 למרס , 2014 ביוזמת עיריית עכו, בשיתוף עם המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטה חיפה, המכללה לאיכות השלטון ,ואוצרות הגליל כנס עכו למנהיגות מוניציפאלית ולאיכות השלטון 2014. השתתף בכנס פרופ' ראסם חמאיסי ראש מרכז היהודי הערבי, מר שמעון לנקרי ראש העיר עכו , אשת העסקים רעיה שטראוס בן דרור , עו"ד אליעד שרגא יו"ר התנועה והמכללה לאיכות השלטון בישראל , עו"ד אדהם ג'מאל סגן ראש עיר עכו, עו"ד אביב וסרמן סגן ראש העיר לוד, ועוד מרצים ועורכי דין, מנהלים ומנכ"לים של אגודות שונות , בנוסף לעשרות של משתתפים.

הכנס דן בסוגיה חשובה שהיא חשיבות פיתוח המשילות בשלטון המקומי ותפקידו בפיתוח קהילתית וסביבתית בערים מעורבות. עלה בכנס נושא חשיבות תפקיד מנהיגות המוניציפאליות וגופי השלטון אחרים הפועליםלהבטחת איכות שלטון נאותה שתשמור על ערכים של כבוד ושותפות בין האזרחים. הכנס כלל שלושה מושבים , מושב ראשון דן במשילות ושותפות בערים מעורבות. מושב שני דן בקיימות מוניציפאלית ומדיניות סביבתית , והמושב השלישי נגע בחינוך הבלתי פורמלי ברשויות המקומיות – האתגר המוניציפאלי.

הדגיש ראש עריית עכו מר.לנקרי  את תפקיד ראש העיר בשמירה על חברה רב תרבותית שצריכה מנהיגות לא נחושה שיודעת איך ליציר כלים ולהוביל לפיתוח חברה טובה בערים מעורבות בפרט ובחברה הישראלית בכלל. עו"ד שרגא הדגיש את חשיבותה ותפקידה של המנהיגות המוניציפאלית והמקומית ואף ציין כי היא לא פחות חשובה מאשר המנהיגות הארצית . לאור המציאות כי המנהיגות המקומית עוסקת בסוגיות הנוגעת ושייכת לאזרחים והן מורכבות.

פרופ' ראסם ח'מאיסי ראש המרכז יהודי – ערבי הציג את התפתחות האזרחות העירונית שהפכה להיות לא פחות חשובה מאשר האזרחות הלאומית. תפקידה של מנהיגות מקומית לחזק ולפתח המשילות, פיתוח מרחב רב תרבותית במרחב העירוני . 

מושג הערים המעורבות שהתפתח במציאות הישראלית הינו בעייתי  והמשימה איך להפוך אותן לערים משותפות בהן כל האזרחים שותפים בניכוס וייצור המרחב הציבורי, ועם זאת מתחלקים במשאבים באופן שוויוני . תופעת אזרחות עירונית על תנאי אמורה להגיע לקץ בערים המשותפות שהן כוללות רוב הערים בישראל כחלק מהתפתחות מרחבים אזורים משמשים ומחייבים אותנו להסתכלות שוני ויציאה מהקיבוע המחשבתי והפוליטי המנציח הפליות ופוגע בהתפתחות אזרחות עירונית שיוונית, ועם זאת הגברת השייכות לעיר.

 כמו כן, ציין  פרופ' ח'מאיסי כי על המערכת העירונית, השלטונית והמנהלית בנוסף לחברה אזרחית בערים להיערך למצב בו יום הכיפור ויום חג הקורבן יהיו ביום אחד. בכדי להיערך דרוש פיתוח מערך ערכים ונורמות המבוססות על צדק, כבוד, שיוונות , שותפות ושלימות לקראת פיתוח שלום בעיר .

הדבר הזה מחייב חינוך הדורות השונים לערכים אף המאפשרים פיתוח הסכמות ופשרות.  בעניין תפקיד החינוך הלא פורמאלי, ח'מאיסי העלה את הצורך בשינוי הגישות והפעילות הקיימות לאור תפקידו המכריע של החינוך הלא פורמאלי בעידן המודרני , ולאור השינויים בחברה בכלל ובערים המעורבות בפרט.

הדבר מחייב שילוב מערכות ויצירת מנגנונים ברשויות המקומית המנהלות את מערך השירותים בחינוך לא פורמאלי. 

השילוב בין צורכי הפרט , הקהילה , זמינות משאבים וגם פיתוח מסד ערכי ונורמטיבי לקראת פיתוח קהילה בונה משתתפת ופעילה  המבטיחה יציבות ממשלתית וחברתית.

על כן, למנהיגות המוניציפאלית והשלטון קיימת אחריות ליצר את הכלים  יחד עם האזרחים ,  היהודים והערבים בכדי לשמור על עיר משותפת ושותפת  שתסייע לקדם מדיניות חינוכית, תרבותית וסביבתי, ולקחת אחריות כדי לשמור על כבוד הדדי בין הקבוצות השונות במרחב הציבור.