Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

כנסים של המרכז

קולות מוקצים: המשני והגולה בתרבות הערבית, המודרנית והקלאסית

הכנס הבינלאומי שנערך ע"י החוג לשפה וספרות הערבית בשיתוף המרכז היהודי ערבי היה לאורך יומיים שלמים, מה 11.01.2017 עד ה, 12.01.2017, הוא הורכב מארבעה מושבים באוניברסיטת חיפה (במצפור אביבה וסמי עופר) וטיול יום לעיר נצרת . הכנס הכיל הרצאות מגוונות משלל חוקרים בינלאומיים כמו אלכסנדר קיי מאוניברסיטת סטנפורד, אביגיל נוי מאוניברסיטת הרווארד, ורחל שיין מאוניברסיטת שיקגו. החוקרים העלו סוגיות חשובות בנושא הקולות המנודים בחברה הערבית. ההרצאות עסקו בנושאים כמו: "מנודים פרסים? ההפרדה בלב התרבות הערבית קלאסית, "קולות במדבר? קריאת הקוראן ע"י פוסטמודרניים ערבים." ו"התנועה המהדית של המאה העשירית בבגדד". ביום השני של הכנס החוקרים טיילו בעיר נצרת, השופעת תרבות ודת, הם ביקרו בכנסיות ומסגדים ברחבי העיר ובכך חוו את עושר ההיסטוריה של העיר. לקראת סוף הכנס חזרו החוקרים לאוניברסיטה בכדי להעביר את המושב הרביעי והאחרון ולסכם את הנאמר בכנס.

 

ערב מחווה לשירת מחמוד דרוויש

ערב מחווה משותפת לשירת מחמוד התקיים בתאריך 27.11.2016 בשעה 19:30 באולם קיבוץ כברי. האירוע היה בהשתתפותם של אנשי תרבות ערבים ויהודים ובהם מוזיקאים, שחקנים משוררים ואנשי אקדמיה. הערב היה כמחוות הכרה והוקרה ליצירות המשורר והבעת אמון בכך שישנו בסיס לדו- קיום בין העמים החיים באותה ארץ. מפיקי הערב היו עסאם ח'ורי וחיים שנהר, המנהל המוזיקלי היה ד"ר תייסיר חדאד אשר ניצח גם את תזמורת הערב, תזמורת הקונסרבטוריון העירוני "קתרין" תרשיחא.

 

night2night

 

כנס בנייה ותכנון בחברה הערבית

ביום חמישי ה- 29.9.2016 נערך כנס בנושא תכנון ובנייה בחברה הערבית, הכנס התקיים באולם הכט בבניין הראשי באוניברסיטת חיפה, את דברי הפתיחה של הכנס נשאו פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי – ערבי, ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל שותף ביוזמות קרן אברהם, עולא נג'מי יוסף, מנהלת מיזם מנהיגות נשית וצעירים בקרן אברהם, גב' יהודית סטלמך מנהלת פרויקטים בקרן פרידריך אברט, גב' אכלאס זאבס- קראקרה ע"ס ובוגרת קורס מנהיגות נשים. הכנס הכיל שלושה מושבים, מושב ראשון עסק ב" מציאות התכנון והבנייה בחברה הערבית אתגרים והזדמנויות, מושב שני דן בנושא של אתגרים והזדמנויות: בעיית התכנון והבנייה ברשויות המקומיות- מקרה בוחן, מושב שלישי היה בנושא התכנון והבנייה בראייה מגדרית, השפעת האדמה והבית על חיי הנשים. בקטע הסיום של הכנס חולקו תעודות לבוגרות קורס מנהיגות נשית פוליטית וחברתית.

 

confo

 
 
  אירוע חבר הנאמנים

 

אירוע חבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה עם אגודת ידידי גרמניה. האירוע נערך ב9.6.2016 בבית הסטודנט באוניברסיטת חיפה. הכנס תוכנן כדי לקדם העצמה ודו קיום בחברה. הכנס כלל דברי פתיחה של נשיא האוניברסיטה מר עמוס שפירא, דיאלוג פתוח עם גב' סוניה לינשטיין קנדל נשיאת ארגון ידיד גרמניה  ויו"ר חבר נאמנים ד"ר דליה פדילה נשיאת מכללת אל קאסמי.

אחרי הדיאלוג הוקרנה מצגת של פרויקטים חברתיים עיקריים בקמפוס האוניברסיטה שממונים באדיבות אגודת ידיד גרמניה. הפרויקטים מראים איך ניתן ליישם דו קיום והעצמה דרך מערכת חינוך. אחד מהפרויקטים שהוצגו לכלל הצופים  בפנל היה הפרויקט של המרכז היהודי- ערבי "חבר לספסל הלימודים" המציע הזדמנות ייחודית לחבר ולגשר בין האוכלוסיות.

האירוע המשיך עם הרצאתו של פרופ' מג'יד אל חאג' על האתגרים של רב תרבותיות  בישראל עם דגש על אוניברסיטת חיפה. אחרי מילותיו נערך טקס חלוקת תעודות למלגאיות ורנר אוטו.

אחרי האירוע התקיימה פגישה בין מלגאיות ורנר אוטו ונציגי אגודת ידידי גרמניה כדי לברך ולהכיר את המלגאיות החדשות. המלגאיות הסבירו על דרכם לאקדמיה ועל התפקיד החשוב של חינוך בחברה.

 

 

face 4

 

כנס מלגאיות ורנר אוטו שני " חוקרות ערביות מעבר לחלון השני"

 

כחלק מפעילויות הרשת של הWO  ומסורת מתמשכת ראש המרכז היהודי ערבי פרופ' ראסם ח'מאיסי קיים כנס שני למלגאיות ורנר אוטו בעיר נצרת.

משתתפות ומרצות הכנס היו מלגאיות הווה ועבר, כ- 70 משתתפים הגיעו להיות חלק מכנס זה. הכנס אורגן ע"י ועדת היגוי אקדמית שהכילה את ד"ר רימאא אבו ג'אבר ברנזי, ד"ר ראויה בורבארה וסוהא שיבל.

הכנס התקיים ב 21.05.2016 במתנ"ס יפיע וענה על כל ציפיותיו ומטרותיו. בראש ובראשונה הכנס חיזק את הרגשת המלגאיות כי הן חלק ממערך פרויקט משמעותי שתכליתו לקדם את הנשים הערביות ושילובן באקדמיה. בהשוואה לכנסים אחרים, כנס זה אורגן במיוחד  בשביל חוקרות ערביות  ולכן הייתה אווירה חברותית ותומכת. ויחד עם אווירה זו הכנס שימש גם זירה אינטלקטואלית, בה החוקרות יכלו להחליף רעיונות.  חלק מהחוקרות, מלגאיות לשעבר של קרן ורנר אוטו שהשתתפו בכנס זה כבר הפכו לדמויות ציבוריות מכובדות ובבמה זו הציגו את מחקרן וממציאיהן לקהל.

בפנל הרביעי של הוצגו מחקרים הנוגעים לספרות, שפה, חינוך (רגיל או מיוחד), חברה ובריאות. אחרי ההרצאות נערך דיון  עם הקהל שקשר את התיאוריות שהוצגו עם  חוויות החיים האמתיים.

 

face3

 

 

כנס הנוער הדרוזי והמסגרות הבלתי פורמאליות בחברה משתנה

 

בתאריך ה- 29.2.2016 התקיים כנס הנוער הדרוזי והמסגרות הבלתי פורמאליות בחברה משתנה.  הכנס נערך באוניברסיטת חיפה, דברי הברכה נאמרו ע"י פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה, מר האשם חוסין, מנכ"ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי, מר יוסי מלכה, מנכ"ל מרכז מעשה תכנית נעורים, אחרי דברי הפתיחה הייתה הרצאתה של ד"ר חגית קליבנסקי בנושא "למה לי חינוך בלתי פורמלי? פוטנציאל התרומה של תכניות חב"פ לבנות ובני נוער.ב והצגת נכנס ביו שני פאנלים, הראשון " תרומתו של החינוך הבלתי פורמאלי בעיצוב זהות ופיתוח אישי ,הונחה ע"י  הגב' גליה כובש ממנהל חברה ונוער, מנהלת מרכז ההדרכה של משרד החינוך במחוז הצפון משתתפי פאנל זה היו פרופ' זהבית גרוס מאוניברסיטת בר אילת, ראש ההתמחות ופיתוח מערכות חינוך לא פורמאליות, ראש קתדרת אונסקו לחינוך ערכים של סבלנות ושלום וראש מרכז ון גלדר להוראת השואה, מר מגיד פארג מנהל מחלקת חינוך במ.מ ראמה שימש עד 2014 רכז מכללת כדורי , מר יוסי כיטוב, מנהל מינהל חברה ונוער צפון, גב' וטפה כנעאן מנהלת מרכז נעורים ירכא, חברת מועצת הנשים הארצית מטעם ארגון נעמת. הפאנל שני היה בנושא " החינוך הבלתי פורמאלי כמסייע בבניית חברה וקהילה" בהנחיית מר וליד מולא מרצה במכללת אורנים אוניברסיטת חיפה, משתתפי בפאנל היו גב' סחר מחאמיד, נציגת מכללת אורנים ומרכז שדמות חוקרות, מרצה ומנחה בתחום הבינוי קהילות בחברה הערבית, ד"ר רנדה עבאס, דיקנית לימודים אקדמיים במכללה האקדמית הערבית לחנוך בחיפה. מרצה וחוקרת ומשמשת כיו"ר הועדה להנגשת השכלה גבוהה בקרב בני מיעוטים במכללה האקדמית גליל מערבי, מר מוניר דאהר מנהל מרכז נעורים סאגור,מורה מחנך ומוביל דרך בתחום העבודה עם הנוער.

 

face2

 

כנס הגזענות מדירה דמוקרטיה : לומדים מההיסטוריה, משנים את ההווה

הכנס התקיים ביום ראשון ה- 20.09.2015 באולם 70 במכללת סמינר הקיבוצים. לכנס היו ארבעה מושבים, מושב ראשון מ 9:30- 11:30 " הפולמוס הנוכחי על הדמוקרטיה והגזענות בישראל" מנחה המושב היה נמרוד אלוני ממכללת סמינר הקיבוצים וראש קתדרת אונסקו לחינוך הומניסטי, השתתפו במושב ירון דסטה רכז תכנית מיכאל ממכללת אורנים, סלמאן נאטור, קציעה עלון מהחוג לספרות ואמנות בסמינר הקיבוצים, נעמי חזן דקנית ביה"ס לממשל וחברה מכללה האקדמית של ת"א- יפו ומשה צוקרמן מהמכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן שבאוניברסיטת תל אביב. מושב שני דן במנגנונים יוצרי גזענות, מנחה המושב היה גבי סלומון חתן פרס ישראל בחינוך ומנהל לשעבר של המרכז לחקר החינוך לשלום, אוניברסיטת חיפה, הרצו במושב דניאל בר- טל לשעבר ראש מכון וולטר ליבך לחינוך לדו קיום יהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה, ראסם ח'מאיסי ראש המרכז היהודי ערבי באוניברסיטת חיפה, שפרה שגיא ראשת מרכז מרטין ספרינגר לחקר סכסוכים באוניברסיטת בן גורין ונמרוד אלוני. מושב שלישי בכנס עסק בהתמודדות עם הגזענות במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית. מנחה של מושב זה היה נדאל עותמאן מנהל המטה למאבק בגזענות בישראל, שרף חסאן מנהל מחלקת החינוך האגודה לזכויות האזרח, חגי אגמון- שניר מנכ"ל המרכז הבין תרבותי לירושלים, תמר רכניץ מנהלת תחום חינוך פורופ תג מאיר, מרים דרמוני- שרביט ראש צוות אזרחות וחיים משותפים במט"ח המרכז לטכנולוגיה חינוכית ודניאלה פרידמו מנהלת המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים ומנהלת תחום דעת מדעי החברה משרד החינוך. המושב הרביעי היה " מבט השוואתי על גזענות: אתגרים, התנגדויות והתמודדויות בישראל, המנחה במושב זה היה משה צוקרמן מהמכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן באוניברסיטת תל אביב, אימן אגבאריה מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה וחבר סגל במכון מנדל למנהיגות, אייל נווה ראש החוג להיסטוריה כללית אוניברסיטת תל אביב, תמי קינברג מנכ"לית בית טרזין מהקרן להנצחת גטו טרזין, משה צימרמן פרופ' אמריטוס, מכון קבנר באוניברסיטה העברית. מ 17:00-18:00 היה סיכום של דברי הכנס ודיווח על תכניות עתידיות, המנחים של  קטע זה היו נואהד עלי מהמכללה האקדמית גליל מערבי ואוניברסיטת חיפה ונגה וולף מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.

 

הכנס השני ה-39 של האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם (אילמ"א)

הכנס נערך ביום חמישי ה-14.5.2015 בבניין רבין, אוניברסיטת חיפה. הוא נערך בשיתוף של החוג להיסטוריה של המזרח התיכון, האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם והמרכז היהודי ערבי. הכנס הכיל ארבעה מושבים, המושב הראשון 9:30-11:00 דן בחקר המזרח התיכון והידע הציבורי, בסמכות דתית במציאת משתנה, בתמורות מהפכניות בעיראק המודרנית: היבטים היסטוריים וספרותיים ובבלשנות וספרות ערבית. המושב השני 13:30-15:00 היה מושב מליאה, ברכות לפני המושב נאמרו ע"י פרופ' פרלה ורנר המשנה לרקטור באוניברסיטת חיפה, פרומה זקס ראשת החוג להיסטוריה של המזה"ת ועמליה לבנוני חברת האגודה הישראלית ללימודי מזרח תיכון. המושב עסק בחברה העירונית במציאות של תמורות, בחברה בסולטנות הממלוכית היבטים תרבותיים, מנהליים ומשפטיים, בסבך הזהויות: אסלאם ומוסלמים באפריקה וחברה ותרבות באיראן מודרנית.  במושב זה הוענקו  אות יקיר אילמ"א לפרופ' משה מעוז ופרס אילמ"א.המושב השלישי דן  אודות מלחמות התרבות בפלסטין המנדטורית: פולמוסים היסטוריים, חינוכיים ועיתונאים, בחינוך והשכלה במזרח התיכון המודרני, בבניית האומה ועיצובה מחדש ברפובליקה התורכית ובנשים במזרח התיכון, בין הפרטי לציבורי. המושב הרביעי היה שולחן עגול שבו דנו ב" האם הגיע סופה של מדנית הלאום במזרח התיכון.

 

ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית: אתגרים ומשמעויות

הכנסת נערך ביום רביעי, ה -13.5.2015 באולם הסנאט אשר באוניברסיטת חיפה. לכנס היו שני מושבים, מושב ראשון היה 13:30-15:00 מדינת לאום דמוקרטית האתגרים העיוניים (תיאוריה פוליטית). יו"ר מושב  זה היה פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטת חיפה במושב זה הרצו פרופ' חנן אלכסנדר דיקן הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, פרופ' עמנואל גרוס מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה וד"ר אימן אבאריה מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך אוניברסיטת חיפה, המגיב במושב היה ד"ר אביעד בקשי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. המושב השני בכנס 15:15- 17:00 עסק במדינת לאום דמוקרטית האתגרים המשפטים ובמדינת לאום דמוקרטית האתגרים המעשים. יו"ר מושב זה היה פרופ' חנן אלכסנדר, דיקן הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, הרצו בו פרופ' חיים גנז מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ומכון שלום הרטמן ירושלים, פרופ' אמריטוס מרדכי קרמניצר סגן נשיא למחקר המכון הישראלי לדמוקרטיה האוניברסיטה העברית בירושלים, פרופ' גד ברזילי דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, פרופ' דניאל סטטמן מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה, ד"ר רפעאת עזאם מבית ספר רדזינר למשפטים המרכז הבינתחומי הרצליה, והמגיבה הייתה פרופ' סוזי נבות מהמסלול האקדמי המכללה למנהל.

 

הבחירות לכנסת  ה20- והמיעוט הערבי בישראל

הכנס התקיים ביום שלישי, ה 10.03.2015 בשעה 11:00-13:00 בבניין ראשי, אודיטוריום הכט אשר באוניברסיטת חיפה. הכנס נפתח בדברי פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטת חיפה. בכנס עצמו הוצג סקר עמדות שערכה קרן אברהם בנושא ההשתתפות הפוליטית של אזרחי ישראל הערבים בבחירות הכלליות במדינה. מי שהציג את הסקר היה ד"ר ת'אבת אבו ראס מנהל שותף בקרן אברהם. משעה 12:00- 13:00 נערך פאנל שהכיל מועמדים לכנסת ממפלגות שונות וכל אחד הציג עמדתו.

 

 

תערוכת צילומים לפרויקט "חבר לספסל הלימודים"

 

תערוכה שהתקיימה בלובי הבניין הראשי באוניברסיטה ביום חמישי, ה- 29.1.2015. התערוכה הציגה את הווי חברי הפרויקט כפי שהתרחשו במהלך השנה.  התמונות שהוצגו בתערוכה צולמו במהלך מפגשים של חברי הפרויקט בארץ וגם בגרמניה. בקיץ נסעו חברי המשלחת כמשלחת לקמפוס אוניברסיטת אירפורד בגרמניה ושעו שם עשרה ימים במחנה קיץ שהתמקד בדו- קיום, פלורליזם וסבלנות.  כל הפרויקט "חבר לספסל הלימודים" נועד לחבר ולגבש את הסטודנטים יחדיו ולעודד דו- קיום. בנוסף לתמונות שמוצגות בלובי, צירפו גם גרפיטי של מילים בערבית ומשמעותיהן בעברית.כל עוברי הבניין שחוצים בלובי יכולים להתרשם מן הפרויקט, התערוכה עצמה מראה כיצד מתאפשר דו- קיום בין יהודים וערבים בקמפוס ופותחת צוהר למחשבה.

בתערוכה עצמה דיבר ראש המרכז פרופ' ראסם ח'מאיסי לגבי התוכנית וחברים מסוימים בפרויקט סיפרו על חוותיהם כחלק מהפרויקט והתרומה הרבה והעושר שהפרויקט הוסיף לחייהם. חברי הפרויקט ציינו כי כעת הם נפגשים גם מחוץ לקמפוס למפגשים חברתיים, ולומדים אחד על השני ואחד מהשני. פרויקט זה משקף את היכולת לייצר גשר בין העמים ומראה כיצד דו- קיום יכול להתרחש.

 

facebook5

 

 

 

 כנס עכו השני לאיכות השלטון בישראל 2015

הכנס התקיים ב12.1.2015 בבניין בית הספר לניהול ע "ש הארי סולומון במכללה האקדמית גליל מערבי. הכנס נערך בשיתוף של המכללה לאיכות השלטון, עיריית עכו, אוצרות הגליל, המרכז היהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה והמכללה האקדמית גליל מערבי. הכנס נפתח במנגינת נעימה של הקונסרבטוריון העירוני, עכו. דברי הפתיחה היו במעמד ראש העיר עכו, מר שמעון לנקרי. יו"ר התנועה למען איכות השלטון בישראל  והמכללה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא. יו"ר הועד המנהל, המכללה האקדמית גליל מערבי, תא"ל (מיל.) עיבל גלעדי. קבוצת שטראוס עלית, גב' רעיה שטראוס בן דרור. ראש המרכז היהודי-ערבי, אוניברסיטת חיפה, פרופ' ראסם חמאיסי. לכנס היו שלושה מושבים:

"בין רגולציה לאוטונומיה - יחסי שלטון מרכזי ושלטון מקומי בישראל"

"היבטי השקיפות בשלטון המרכזי והמקומי"

"הצמחת מנהיגות איכותית למגזר הציבורי בישראל"

מנחה הכנס היה מנהל מרכז האתיקה, המכללה לאיכות השלטון, ד"ר שי נחושתאי. הכנס דן באיכות השלטון בישראל, כיצד מתנהל השלטון, מה השקיפות שישנה בשלטון ואיך אפשר לבסס מנהיגות איכותית לעם בישראל.

 

6-8.1.2015 כנס אלדוע- כנס הבינלאומי " הטפה דתית לאסלאם בעידן המודרני: סלפים, תנועות אלסאמיות, מדינות מוסלמיות".

הכנס עצמו התבצע כסדנא של שלושה ימים, השתתפו בה חוקרים מהארץ ומחו"ל.  הכנס נערך ביוזמתו של פרופ' יצחק ויסמן לשעבר ראש המרכז היהודי- ערבי, וחוקר מהחוג להיסטוריה ומזרח תיכון באוניברסיטת חיפה. הכנס התקיים בבניין הראשי באולם הסנאט, הכנס דן על דת האסלאם וכיצד היא נראית בעולם היום, דנו בסלפים, בתנועות האסלאם ובמה מתרחש במדינות מוסלמיות בעולם. במהלך השלושה ימים נערכו הרצאות של מיטב החוקרים בנושא בעולם, חוקרים מאוניברסיטת קופנאהגן, פרינסטון, ז'נבה, אירפורד, באליסטוק, הגיעו לאוניברסיטת חיפה כדי לדון בסוגיה של האסלאם בעידן המודרני.

 

כנס דיפלומטיה בערוץ שני: לקראת פתרון מדיני לסכסוך הישראלי-פלסטיני -1978-2014

 

ב- 30.12.2014 התקיים יום עיון לכבוד השקת ספרו של ד"ר יאיר הירשפלד. יום העיון היה בנושא פתרון מדיני לסכסוך הישראלי פלסטיני . הכנס נערך במגדל אשכול, מצפור סמי ואביבה עופר, אוניברסיטת חיפה. הכנס שודר בשידור חי באינטרנט, הכנס נערך ע"י החוג להיסטוריה של המזרח התיכון והמרכז היהודי ערבי באוניברסיטת חיפה. דברי פתיחה נאמרו ע"י מר עמי איילון יורהוועדהמנהל, אוניברסיטתחיפה, פרופ' ראסםח'מאיסי, ראש המרכזהיהודי-ערבי, אוניברסיטתחיפה, פרופ' פרומה זקס, ראש החוג להיסטוריה של המזה"ת, אוניברסיטת חיפה. בכנס עצמו היו שלושה מושבים:  מושב ראשון, "מקמפ דייויד 1 (1978) לקמפ דייויד 2 (2000)" בו השתתפו :פרופ' גדגילבר, מר ישראל הראל, עו"ד גלעד שר, ד"ר יוסיביילין, ד"ר סקוטלסנסקי, וד"ר נמרוד נוביק. מושב שני, " מהתנתקות חד צדדית למו"מ על הסדר קבוע" בו השתתפו: פרופ' מחמוד יזבק, עו"ד דוב וייסגלס, תא"ל(מיל)אודי דקל, דר יוסיביילין, עו"ד פנינה שרביט ועו"ד גלעד שר. ומושב שלישי שנקרא " מה בעתיד?"  והיה דיון של שולחן עגול עם כל המשתתפים שצוינו במושבים הקודמים והצטרפו  אליו מר עמי איילון ויאיר הירשפלד.

 

הרצאתו של פרופ' ג'אהד אלצאנע

הרצאה שהתקיימה ב 15/12/2014  הדובר בהרצאה היה פרופ' ג'יאהד אל-צאנע, שהינו מנהל תיכון עהד למדעים בנגב. ההרצאה הייתה במצפור אשר נמצא בבניין רבין באוניברסיטת חיפה. נושא ההרצאה היה "פרויקט לקידום החברה הערבית בנגב". ההרצאה שקפה כיצד התיכון מקדם את החברה הערבית באזורו וחשיבות המדע בקידום והעצמה של החברה. ההרצאה אפשרה במה לנושא חשוב של שילוב וקידום החברה הערבית ע"י השכלה. החשיבות של השכלה והשקעה במדעים למגזר הערבי היא שתאפשר את העצמה וצמצום הפערים שמתרחשים בחברה ותשמש בסיס לצמיחה ושגשוג החברה כולה.

 

כנס טרור אזרחי :מצב הפשיעה והאלימות בחברה הערבית

 

כנס שנערך ביום ראשון ה 23.11.2014 במצפור סמי ואביבה עופר, מגדל אשכול אוניברסיטת חיפה. דברי פתיחה בכנס נאמרו ע"י פרופ' ראסם ח'מאיסי – ראש המרכז היהודי ערבי, שייח' כאמל ריאן יו"ר אמאן המרכז הערבי לחברה בטוחה ומר עמי אילון יו"ר ועד המנהל של אוניברסיטת חיפה. הכנס הורכב משני מושבים מושב ראשון היה בנושא: פשיעה: גורמים, מניעים ואתגרי התמודדות. נאמו במושב, פרופ' ראסם ח'מאיסי ראש המרכז היהודי ערבי, ד"ר נוהאד עלי: המכללה האקדמית גליל מערבי ואוניברסיטת חיפה שהציג את הספר: טרור אזרחי: מצב הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, ד"ר רג'דה אלנאבולסי: המרכז האקדמי רופין ומכללת ספיר שנאמה בנושא נשים פלסטיניות נפגעות אלימות וזיקת הקונטקסט החברתי-תרבותי והסוציו-פוליטי בישראל, פרופ' אריה רטנר, ד"ר סמי מיעארי: אוניברסיטת תל אביב, והמכון הישראלי לדמוקרטיה שנאם בנושא בין כלכלה לפשיעה.

מושב שני עסק בנושא:איגום משאבים חברתיים וקהילתיים להתמודדות עם האלימות, נאמו במושב זהעו"ד רדא ג'אבר, מנכ"ל אמאן, המרכז הערבי לחברה בטוחה, גברת עאידה תומא, חה"כ ד"ר אחמד טיבי, חה"כ מר משה מזרחי, עו"ד טלב אל-סאנע, יו"ר הועדה למיגור האלימות בוועדת המעקב העליונה לענייני האוכלוסייה הערבית. דברי סיכום הכנס נאמרו ע"י ד"ר נואהד עלי. מממצאי שני סקרי דעת קהל, שנערכו ב-2005 וב-2007, מראים באופן ברור ביותר כי תופעה האלימות נתפשת על ידי הרוב המוחלט של הציבור בישראל כראשונה בחומרתה. מצב האלימות בקרב החברה הערבית בישראל קשה שבעתיים. כמעט ואין יום שהתקשורת בערבית לא מדווחת על מקרה רצח, ירי, קטטה או אירוע אלים כלשהו הכנס נועד להעביר את השיח על האלימות הגואה בקרב החברה הערבית, שעוברת תהליך עיור ומשנה את דפוסי ההתנהגות לדיון אקדמי מושכל בכדי לברר את גורמיה, משמשמעויותיה והשלכותיה על היחסים החברתיים בתוך החברה הערבית לחברה היהודית ולמוסדות המדינה. שכן, סוגית האלימות בכלל ובקרב האזרחים הערבים בפרט, לא קיבלה צומת לב באופן יעודי על ידי מוסדות אקדמאיים.

 

 

כנס המלגאיות הראשון

ב11.11.2014, יום שלישי, התקיים כנס מלגאיות אוטו- ורנר, בבניין רבין, במצפור בניין רבין, אוניברסיטת חיפה. הכנס נערך בשעות 8:00- 15:10 הכנס היה בנושא :"חוקרות ערביות  מעבר לחלון" הכנס עצמו הכיל שלושה מושבים, מושב ראשון היה "בחינת אפיקים לשוניים וספרותיים", יו"ר המושב היה ד"ר עלי חסין- החוג לשפה וספרות ערבית, אוניברסיטת חיפה. מושב שני היה ""מבט אל סוגיות חינוכיות", יו"ר מושב זה הייתה ד"ר אורה מור מהמרכז לשפה, תרבות ולמידה באוניברסיטת לונדון: המרכז היהודי- ערבי אוניברסיטת חיפה. מושב השלישי של הכנס היה "בין גוף לנפש. יו"ר המושב השלישי היה ראש המרכז היהודי ערבי, פרופ' ראסם ח'מאיסי מאוניברסיטת חיפה. דברי סיכום בכנס נאמרו ע"י הועדה האקדמית לארגון הכנס הן גב' לובנא טונס חדאד, גב' הנא סליבא סלמאן, גב' רינה מזאוי- מרג'יה וגב'  מנאל בדארנה.

מטרת הכנס הייתה לתת במה  לחוקרות צעירות ערביות להציג חלק מחקרים אקדמיים המתבצעים ע"י נשים צעירות בתחילת דרכן שקבלו מלגת ורנר אוטו. כנס זה שואף לאפשר לנשים אלו להציג מחקרים אקדמיים באווירה תומכת במטרה שזה יתרום להתנסות האקדמית והמחקרית שלהן. זאת מתוך אמונה שהתנסות זו הינה הכרחית להגברת הביטחון האישי והמקצועי. בנוסף, הכנס יאפשר למשתתפות בו ולקהל הסטודנטים חוויה של למידה בין אישית בחסות אקדמאיים מנוסים. בתקווה שחוויות מסוג זה ידחפו חוקרות צעירות להיצמד  לעולם המחקרי ויבחרו בו כמסלול מרכזי בקריירה שלהן. כנס זה גם מהווה אפשרות  של  החוקרות להיפגש ולתקשר בינן לבין עצמן וגם בינן לבין ציבור החוקרים והחוקרות .בכך חבר אותן לעולם האקדמי והמחקרי.

  

facebookwo20141111 091559 

facebookwo2

 

כנס עכו – למנהיגות מוניציפאלית ואיכות שלטון 2014

נערך ביום שני 31 למרס , 2014 ביוזמת עיריית עכו, בשיתוף עם המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטה חיפה, המכללה לאיכות השלטון ,ואוצרות הגליל כנס עכו למנהיגות מוניציפאלית ולאיכות השלטון 2014. השתתף בכנס פרופ' ראסם חמאיסי ראש מרכז היהודי הערבי, מר שמעון לנקרי ראש העיר עכו , אשת העסקים רעיה שטראוס בן דרור , עו"ד אליעד שרגא יו"ר התנועה והמכללה לאיכות השלטון בישראל , עו"ד אדהם ג'מאל סגן ראש עיר עכו, עו"ד אביב וסרמן סגן ראש העיר לוד, ועוד מרצים ועורכי דין, מנהלים ומנכ"לים של אגודות שונות , בנוסף לעשרות של משתתפים.

הכנס דן בסוגיה חשובה שהיא חשיבות פיתוח המשילות בשלטון המקומי ותפקידו בפיתוח קהילתית וסביבתית בערים מעורבות. עלה בכנס נושא חשיבות תפקיד מנהיגות המוניציפאליות וגופי השלטון אחרים הפועליםלהבטחת איכות שלטון נאותה שתשמור על ערכים של כבוד ושותפות בין האזרחים. הכנס כלל שלושה מושבים , מושב ראשון דן במשילות ושותפות בערים מעורבות. מושב שני דן בקיימות מוניציפאלית ומדיניות סביבתית , והמושב השלישי נגע בחינוך הבלתי פורמלי ברשויות המקומיות – האתגר המוניציפאלי.

הדגיש ראש עריית עכו מר.לנקרי  את תפקיד ראש העיר בשמירה על חברה רב תרבותית שצריכה מנהיגות לא נחושה שיודעת איך ליציר כלים ולהוביל לפיתוח חברה טובה בערים מעורבות בפרט ובחברה הישראלית בכלל. עו"ד שרגא הדגיש את חשיבותה ותפקידה של המנהיגות המוניציפאלית והמקומית ואף ציין כי היא לא פחות חשובה מאשר המנהיגות הארצית . לאור המציאות כי המנהיגות המקומית עוסקת בסוגיות הנוגעת ושייכת לאזרחים והן מורכבות.

פרופ' ראסם ח'מאיסי ראש המרכז יהודי – ערבי הציג את התפתחות האזרחות העירונית שהפכה להיות לא פחות חשובה מאשר האזרחות הלאומית. תפקידה של מנהיגות מקומית לחזק ולפתח המשילות, פיתוח מרחב רב תרבותית במרחב העירוני . 

מושג הערים המעורבות שהתפתח במציאות הישראלית הינו בעייתי  והמשימה איך להפוך אותן לערים משותפות בהן כל האזרחים שותפים בניכוס וייצור המרחב הציבורי, ועם זאת מתחלקים במשאבים באופן שוויוני . תופעת אזרחות עירונית על תנאי אמורה להגיע לקץ בערים המשותפות שהן כוללות רוב הערים בישראל כחלק מהתפתחות מרחבים אזורים משמשים ומחייבים אותנו להסתכלות שוני ויציאה מהקיבוע המחשבתי והפוליטי המנציח הפליות ופוגע בהתפתחות אזרחות עירונית שיוונית, ועם זאת הגברת השייכות לעיר.

 כמו כן, ציין  פרופ' ח'מאיסי כי על המערכת העירונית, השלטונית והמנהלית בנוסף לחברה אזרחית בערים להיערך למצב בו יום הכיפור ויום חג הקורבן יהיו ביום אחד. בכדי להיערך דרוש פיתוח מערך ערכים ונורמות המבוססות על צדק, כבוד, שיוונות , שותפות ושלימות לקראת פיתוח שלום בעיר .

הדבר הזה מחייב חינוך הדורות השונים לערכים אף המאפשרים פיתוח הסכמות ופשרות.  בעניין תפקיד החינוך הלא פורמאלי, ח'מאיסי העלה את הצורך בשינוי הגישות והפעילות הקיימות לאור תפקידו המכריע של החינוך הלא פורמאלי בעידן המודרני , ולאור השינויים בחברה בכלל ובערים המעורבות בפרט.

הדבר מחייב שילוב מערכות ויצירת מנגנונים ברשויות המקומית המנהלות את מערך השירותים בחינוך לא פורמאלי. 

השילוב בין צורכי הפרט , הקהילה , זמינות משאבים וגם פיתוח מסד ערכי ונורמטיבי לקראת פיתוח קהילה בונה משתתפת ופעילה  המבטיחה יציבות ממשלתית וחברתית.

על כן, למנהיגות המוניציפאלית והשלטון קיימת אחריות ליצר את הכלים  יחד עם האזרחים ,  היהודים והערבים בכדי לשמור על עיר משותפת ושותפת  שתסייע לקדם מדיניות חינוכית, תרבותית וסביבתי, ולקחת אחריות כדי לשמור על כבוד הדדי בין הקבוצות השונות במרחב הציבור.