Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

פעילויות

מחקרים של המרכז היהודי – ערבי לשנת 2015:

 

מחקר לחיות ביחד בקמפוס מגוון- מקרה בוחן אוניברסיטת חיפה. מחקר המשך למחקר של אחמד בדראן שחקר איך סדנאות משותפות בקמפוס משפרות את היחסים בין יהודים לערבים בקמפוס. המחקר אמור למפות את היחסים בין הצדדים כעת ולהראות את תמונת המצב באוניברסיטת חיפה.

 

מחקר ערים מעורבות- מחקר שבודק איך היחסים בין יהודים ערבים בעיר. איך הצדדים מרגישים בעיר, האם זה משפיע על אזורי אמון ואזורי פחד. האזור שנבחר להתמקד בו הוא עכו. במחקר  יש מיפוי של הרגשת התושבים ואזורים בעיר וכל זה בכדי למצוא פתרונות לשיפור החיים בעיר ולגבש את השיתופיות ודו קיום בעיר.

 

דיור בר השגה- מחקר שנערך כדי לברר מה מצב החברה הערבית בהקשר לתנאי המגורים שלהם. מהן התמורות בחברה הערבית מה היצע והביקוש של המגורים. כל זאת במטרה לשפר את תנאיהם ולמצוא דרכי פעולה כדי לקרב את האוכלוסייה הערבית לדיור בר השגה בישראל.

 

מחקר רשות המים- מחקר שנערך כדי לאפיין ולבחון תהליך התיאגוד על פי צורותיו השונות והתמורות שחלו בו, ולקבוע מדדים מתאימים להערכת ביצועים במערכות התאגידיות של אספקת המים סדירה, איכותית ואיסוף וטיפול בשפכים בישראל.

 

השותפות המוניציפאלית, האורבאנית והכלכלית, באקה אלע'רביה – מנשה

מחקר חדש של המרכז היהודי- ערבי שערך פרופ' ראסם ח'אמיסי ודר' סנאא ח'שיבון

ביום 29/06/2014 נערך במועצה אזורית מנשה סדנא שכללה נציגים של עיריית באקה אלע'רביה ומועצה אזורית מנשה ונציגי גבעת חביבה לדיון במחקר חדש שהכין פרופ' ראסם ח'יאמיסי ראש המרכז היהודי – ערבי באוניברסיטת חיפה ודר' סנאא ח'שיבון  שעסק בשיתוף מוניציפאלי אורבאני וכלכלי בין רשויות מקומיות שכונות. 

 

מטרת המחקר סקירה וניתוח החסמים וזיהוי ההזדמנויות להעמקת שותפות מוניציפאלית בהדגמה על עיריית באקה אלע'רביה ומועצה אזורית מנשה.  מחקר זה שמומן על ידי קרן פרידריך אברט, והכנתו הייתה במסגרת המרכז היהודי- ערבי, והוא חלק מפרויקט של "קהילות משותפות" המקדמת גבעת חביבה.

המחקר הציג מודל קונספטואלי לתהליך השותפות המוניציפאלית והתכנונית המתחיל בשינוי תפיסה וגישה "מגב מול גב" למצב של " פנים מול פנים". זאת אומרת שינוי ממצב של הכחשה להכרה, שותפות ושלימות. המחקר פירט הצורך והמניע של השותפות ומשמעותיה, והציע כלים ומנגנונים איך להגביר את השותפות כבסיס לפיתוח וצמיחה מוניציפאלית. כמו כן המחקר הציג פרויקטים המאפשרים לשתי הרשויות המקומיות העמקת השיתוף המוניציפאלי והכלכלי ביניהם.

מן הראוי לציין, כי מחקר זה הוא חלק מפרויקט מחקרי המוביל אותו המרכז היהודי- ערבי באוניברסיטת חיפה, להביא שינוי מדיניות ומצב הפיתוח המרחבי והעמקת השיתוף וההשתתפות בין רשויות מקומיות בפרט, ובתוך המרחב  הציבורי האזרחי, השוויוני המשותף.

 

 

 

 

סמינר החוקרים 

המרכז היהודי ערבי יוזם לראשונה עריכת סמינר לפורם חוקרים קבוע שייפגש פעם בחודש לדיון בסוגיות שונות הקשורות לחזון, מטרות  ופעילות המרכז. פעילות זו תכלול אירוח חוקרים אשר יציגו מחקריהם (גם אלו שעדיין בהתהוות) וייערך דיון בין החוקר למשתתפים סביב הסוגיה שתהיה בדיון בסמינר. מרכז הפורום הוא ד"ר נוהאד עלי. חוקרים אשר מעוניינים להציג מתבקשים לייצור קשר דרך המרכז או ישירות עם המרכז.

 

ד"ר נוהאד עלי, מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי ואוניברסיטת חיפה יציג הרצאה שכותרתה: פונדמנטליזם דתי במבט השוואתי, וזאת לרגל יציאת ספרו "בין עובדיה לעבדאללה: על פונדמנטליזם אסלאמי ויהודי", בהוצאות רסלינג.